Güncel

İzmir’de renkli 8 Mart çağrısı!

İzmir Kadın Platformu bileşenleri, 8 Mart günü saat 19.00’da gerçekleştirdikleri bir eylemle; kadınları cumartesi günü yapılacak olan mitinge çağırdı. Karşıyaka İzban’da başlayan eylem; akşam saatlerinde Alsancak’ta sonlandırıldı.

İzban önünde buluşan kitle, çarşı boyu yaptıkları yürüyüşle İş Bankası önüne gelerek, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Platform adına Kader Aytekin’in okuduğu basın metninin ardından Kürtçe olarak da bir metin okundu. Okunan basın metninde “Kadınların ataerkil sisteme karşı mücadelelerini, sorunlarını, sloganlarıyla, sözleriyle sokağa döktükleri bugünün hem sorunlarına dikkat çekmek, hem de kadınların özgürlük taleplerini dile getirmek için 8 Mart’ın resmi tatil edilmesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yol boyu slogan ve şarkıların hiç susmadığı yürüyüşte; kadına yönelik şiddeti, homofobiyi- transfobiyi, Başbakanın kürtaj söylemlerini protesto eden dövizlerin taşınmasının yanısıra; “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin jop, inadına isyan inadına özgürlük”, “Tayyip şaşırma, sabrımızı taşırma, kendin yat kuluçkaya, bir Türkçük, iki Türkçük, üç Türkçük doğurmaya gibi sloganlar da atıldı.

Karşıyaka’daki açıklamanın ardından vapura binen kadınlar, Alsancak’a geçerek Erbil Süel Mağzası önünde bir etkinlik gerçekleştirdiler. Müzik eşliğinde halay çekilip dans edilen etkinlik süresince, dükkan önünde yapılan eylemleri provake etmesi nedeniyle Erbil Süel mağzası da yuhlanarak protesto edildi. Daha sonra LGBT’ler adına söz alan Demet Yanardağ Gazi Kadınlar Sokağı’ndaki bir mekanda maruz kaldıkları tavrı protesto etmek için eylemin oraya taşınması çağrısında bulunmasının ardından kitle Gazi Kadınlar Sokağı’na yürüyerek; trans bireyleri mekanından çıkaran kafenin önünde sloganlarla protesto gerçekleştirdi. Mekan çalışanlar ve müşterilerle yaşanan kısa bir gerginliğin ardından sonlandırılan protesto ile birlikte de çağrı eylemi bitirilerek, alan terk edildi.

Mekanda yaşanan protesto sırasında şiddete maruz kalan eylemciler konu ile ilgili hukuki süreç başlatacaklarını kaydettiler. (İzmir YDK)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu