Güncel

Mersin’de 8 Mart kutlamaları

Bir haftaya yayılan kutlamalar 2 Mart tarihinde başladı.

* 2 Mart günü Tırmıl Sanayi Sitesi’nde toplanan kadınlar, coşkulu bir şekilde mitingi gerçekleştirdi. Geniş “güvenlik önlemi” alan polis, barikatların yanında durarak mitingin bitmesini bekledi. Mitingte, kadınlara seslenen Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan “Tecavüzcülere ve kadını köleleştirmeye çalışan zihniyete karşı, tüm kadınlarla beraber mücadeleyi yürütmeliyiz” dedi. Ardından “Erkek egemen zihniyetine ve şiddetin her türlüsüne karşı mücadele edeceğiz, biz kadınlar bunun bilincindeyiz” şeklinde konuştu. Kadınların yöresel kıyafetleriyle renklenen etkinlik, zılgıt ve halaylar eşliğinde saat 14.00’de son buldu.

* 4 Mart günü KESK kart atma eylemi düzenledi. KESK tarafından düzenlenen açıklamada KESK’e yönelik operasyonlar kınandı. Yapılan açıklamada, “Gerçekleştirilen operasyonlar, geçtiğimiz yıl 8 Mart öncesinde yapılanlarla paralellik taşımaktadır” denildi. Ayrıca, “Taleplerimiz; ev işçisi ve ev eksenli çalışan kadınların emeklerinin görünür kılınarak sosyal güvence kapsamına alınması. Şiddete uğrayan kadınların korunması ve kadın cinayetlerinin engellenmesi. Eşitlik ve özgürlük talebi ile mücadele yürüten kadınlara yönelik gözaltı ve tutuklamaların son bulması. İş yerinde, sokakta, evde kadına yönelik taciz, tecavüz ve mobbingin son bulması için düzenleme yapılmasıdır” denildi. Açıklamanın ardından tutsak sendikalı kadınlara dayanışma kartları gönderildi.

* 6 Mart günü Barış Meydanı’nda bir araya gelen Mersin Kadın Platformu, şiddete uğrayan kadınlar için fenerler uçurdu. Talep ve isteklerinin yazılı olduğu dilek fenerlerini uçuran kadınların daha sonra halay çekip türkü söylemesi renkli görüntüler oluşturdu. Mersinli kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Barış Meydanı’nda fenerli eylem yaptı. Burada Mersin Kadın Platformu adına açıklama yapan Aynur Şahin, kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çekerek bunun engellenmesi için çıkarılan yasaların yetersiz olduğunu savundu. Gelinen süreçte “Kadın Bakanlığı”nın kurulmasının şart olduğunu belirten Şahin, kadın sorununun çözülmesinde inisiyatifin kadına bırakılması gerektiğini ifade etti. Şahin, bunun dışında 8 Mart’ın resmi tatil olması, şiddete uğrayan kadınların daha fazla korumaya alınması yönündeki taleplerinin olduğunu da dile getirerek kadınların demokrasi ve özgürlük mücadelesinde geri adım atmayacaklarını vurguladı. Açıklamanın ardından dileklerini yazdıkları fenerleri gökyüzüne bırakan kadınlar hep birlikte halay çekip türkü söyledi.

* 8 Mart günü, hem üniversitede hem de şehir merkezinde kutlandı.

Üniversiteli genç kadınlar, 8 Mart dolayısıyla bir yürüyüş düzenledi. “Mücadeleci kadın ruhuyla 8 Mart’ı yaratan emekçi kadınları selamlıyoruz” yazılı pankartla yürüyen kadınlar, oldukça coşkulu şekilde yürüyüşü Cumhuriyet Alanı’nda tamamladılar. Burada bir tiyatro sergilendikten sonra şarkı ve şiirlerle eylemlerini devam ettirdiler. En sonunda halaylarla eylemlerini bitiren genç kadınlar, “Jin, iiyan, azadi”, “Şiddetinizle barışmayacağız” sloganları atıldı. Eylemde yapılan açıklamada; “Biz kadınlar; bedenimize, emeğimize ve kimliğimize yönelik her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı mücadeleye devam ediyoruz” denildi.

8 Mart günü Mersin Balıkçılar Barınağı’nda gerçekleşen ve Mersin Kadın Platformu’nun düzenlediği etkinlik ve eylemler renkli görüntülere sahne oldu. “Cinsiyetçi Başbakan istemiyoruz”, “Köle değil ev işçisiyiz”, “Can güvenliği, iş güvencesi, sağlık güvencesi istiyoruz”, “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir”, “Gericilik değil, özgürlük istiyoruz” dövizleri taşıyıp çeşitli sloganlar atıldı. (Mersin YDK)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu