Güncel

Mersin Kadın Platformu “Tacizci avukat Onur Kale’yi teşhir ediyoruz”

H. Merkezi: 8 Mart hazırlıkları sürecinde Mersin Üniversitesi içerisinde çalışma yapan Yeni Demokrat Kadın ve Kampüs Cadıları aktivisti 8 kadın gözaltına alınmış ve gözaltındaki kadınlar müdafi sıfatıyla gelen Av. Onur Kale tarafından tacize maruz kalmıştı.

Konu ile ilgili ilk olarak tacizci avukat Onur Kale’nin bağlı bulunduğu Çağdaş Hukuçular Derneği ile görüşülmüş, ÇHD tarafından da ihraç süreci başlatılmıştır. Ancak diğer yandan tacizci avukat ise “demokrat” maskesi takarak kendisine toplumda yer bulma çabalarını sürdürmektedir. Bunun üzerine Mersin Kadın Platformu bir açıklama yayınlayarak “Tacizci avukat Onur Kale’yi teşhir ediyoruz” dedi.

 

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Geçtiğimiz aylarda Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü’nde 8 Mart çalışmaları sırasında Yeni Demokrat Kadın ve Kampüs Cadıları aktivisti 8 kadın gözaltına alınmıştı.

TEM’e götürülen kadınların avukat talep etmesi sonucu müdafi olarak gelen Av. Onur Kale avukat kimliğini kullanarak gözaltındaki kadınları fiziki ve sözlü şekilde taciz etmiştir. Yeni Demokrat Kadın aktivisti kadınların ihraç talebi üzerine Çağdaş Hukukçular Derneği’ne şikayet edilmiş ve dernekten ihracı istenmiştir. Kadınların bu talebi sonrası ÇHD ihraç sürecini başlatmıştır.

Demokrat kimliği ile kendine yer edinmeye çalışan Av. Onur Kale’nin bu kimliği kullanmasına izin vermeyeceğiz. Gelişen süreçte bütün yasal prosedürler uygulanacaktır ve Onur Kale’nin avukatlık mesleğinden men edilmesi talebinin arkasında durulacaktır.

Taciz bizler için gizlenecek bir durum değildir. Hayatın her alanında kadınlara ve LGBTİ’ lere yönelik cinsel saldırılar devam ettikçe biz, erk zihniyet karşısında savaşmaktan ve tacizci zihniyeti teşhir etmekten geri durmayacağız. Kadınlara ve LGBTİ’ lere yönelik şiddetinizle barışmayacak ve eril zihniyet karşısında dayanışmayı yükselteceğiz.

Tacizci ve tecavüzcü zihniyetten hesap sorulacak!

Yaşasın kadın-LGBTİ dayanışması!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu