Güncel

Zoomda buluştuk, “Uykularınız kaçsın” hareketini tartıştık

Kadınların “uykularınız kaçsın” diyerek başlattığı ifşa hareketi ve bu vesileyle açığa çıkan tabloyu bizler de Yeni Demokrat Kadınlar olarak biraraya geldiğimiz zoom buluşmasında konuştuk.

Kadınların “uykularınız kaçsın” diyerek başlattığı ifşa hareketi ve bu vesileyle açığa çıkan tabloyu bizler de Yeni Demokrat Kadınlar olarak biraraya geldiğimiz zoom buluşmasında konuştuk.

İlk olarak “Pandemiyi bir de bana sor” kampanyamızda açığa çıkan yazınsal ürünlerin toparlanacağı kitap çalışmasına ilişkin bilgi aktarımının yapıldığı buluşmada her birimizin taciz ve ifşa tartışmalarına ilişkin söyleyecek çok sözü vardı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Aydın’dan kadınların katılımıyla gerçekleşen toplantımıza; ortak tartışma yürütmeden önce ortak ve benzer tavırlar geliştirdiğimiz bu ifşa tartışmalarına yaklaşımlarımızın birbirimizi güçlendirdiğine vurgu yaparak başladık.

“Eserlerinin savunma” adına tacizci Toptaş’ı savunan, kadın hareketinin “devrimci hareketin dilini kirlettiğini” iddia eden ve canlı yayında bir kadına sözlü tacizde bulunan M. Oruçoğlu ile ilgili tartışmaların bir dönem ifşa tartışmalarının önüne geçtiğine ancak kadın hareketinin bunu da aşmak adına çeşitli eylemsellikler gerçekleştirerek tartışmayı yeniden doğru zemine getirdiğine vurgu yaptık. Oruçoğlu’nun özrünün içerik anlamında sorunlu olmasına karşın bunun kadın hareketinin bir başarısı olarak görmek gerektiğinin altını çizerek, Kadınlar Birlikte Güçlü olarak #SusmaBitsin ve #UykularınızKaçsın hastagleri ile yapılan çalışmanın “Kadın Beyanı Esastır” ilkesi ve ifşa aracının önemine dönük vurguyu güçlendirdiğine değindik.

Diğer yandan taciz ve mobbingin işçi ve emekçi kadınlar açısından çok ciddi bir abluka yarattığına ve ifşa hareketinin bu açıdan bütün kadınlara güç verdiğine ve vereceğine dair çeşitli konu başlıklarını tartıştık. Bu açıdan işçi ve emekçi kadınların fabrikalarda, atölyelerde, işyerlerinde yaşadıkları taciz ve mobbingin görünür kılınması ve bu konuda dayanışmanın güçlendirilmesinin önemini konuştuk.

Uşak’ta 30 kadına dönük çıplak arama saldırısına değinen kadınlar, devlet tarafından çıplak arama adı altında gerçekleştirdiği cinsel işkencenin ne denli yaygın bir uygulama olduğunu konuştuğumuz buluşmada, AKP’li Özlem Zengin’in “çıplak arama yoktur” çıkışının son dönemdeki tacizin yok sayılması ile ortaklaşan bir anlayıştan beslendiğine vurgu yaptık.

Bu tartışmalarımızda açığa çıkan başlıkları toparlayan kimi tartışma yazıları kaleme alma, çıplak arama işkencesine dair kimi politikalar geliştirme ve tutsak bir yoldaşımızın kaleme aldığı “kadın devrimi” konulu makaleyi okuyup üzerine birlikte tartışma yürütme gibi kararlar aldığımız zoom buluşması tartışmalarımıza başka zeminlerde devam etme yönelimiyle sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu