Güncel

Türkiye Yeni Demokrat Kadın Şubat Ayı Şiddet Raporu Hazırladı

TÜRKİYE | 03 – 03 – 2010 | Yeni Demokrat Kadın (YDK) Şubat ayı Şiddet raporu hazırlayarak, kadına yönelik şiddetin Türkiye’deki boyutlarını gözler önüne serdi. Rapora göre Şubat ayında 26 kadın eşleri ve arkadaşları tarafından öldürüldü, 10 kadın ise intihar ederek öldü.

100. yılında tüm emekçi kadınların 8 Mart’ını kutlayan Yeni Demokrat Kadın, bu anlamlı direniş gününün öncesi böylesi bir raporu yayımlamayı önemli bulduklarını açıkladı.

Rapordaki verilerin tümü şöyle:

İntihar

* 2 Şubat: Ankara’da öğretmenlik yapan Neşe Yılmaz, kısa boylu olmasından kaynaklı bunalıma girerek intihar etti.

* 2 Şubat: Van Özalp’te yaşayan Fatma Uçar adlı genç kadın, sürekli şiddet gördüğü babasını tabancayla vurarak yaraladı. Ardından da kendinin vurarak intihar etti.

* 7 Şubat: Şırnak-Cizre’de yaşayan zorla evlendirilmek istenen Gülbahar Karakoyun, kendini asarak intihar etti.

* 8 Şubat: Tekirdağ-Çerkezköy’de yaşayan Gizem Milli, erkek arkadaşıyla tartıştıktan sonra kendini vurarak intihar etti.

* 10 Şubat: Antalya’da okuyan üniversite öğrencisi Ümmü Gürci, sahil kenarındaki 35 metre yükseklikteki falezlerden atlayarak intihar etti.

* 10 Şubat: Denizli’de yaşayan Zeliha İdil, erkek arkadaşıyla birlikte ilaç içip, kendilerini asarak intihar etti. İdil’in babası TEKEL işçisi olan Emin İdil, o sırada Ankara’da direnişteydi.

* 12 Şubat: Şırnak-Beytüşşebap’ta, 15 yaşındaki A.A, korucu olan babasının silahıyla intihar etti.

* 12 Şubat: Diyarbakır’da üniversite okuyan E.A, Dicle Nehri’ne atlayarak intihar etti.

* 12 Şubat: Mardin-Nusaybin’de M.E adlı gen bir kadın, intihar girişiminde bulundu.

* 13 Şubat: Malatya’da yaşayan ve iki ay önce imam nikâhıyla “evlenen” B.K, kendini evinin tavanına asarak intihar etti.

* 19 Şubat: Bitlis-Adilcevaz’da Seda S. İsimli genç bir kadın, kendini tüfekle vurarak intihar etti.

Şiddet, Öldürme ve Yaralama

* 1 Şubat: İstanbul-Şişli’de çete davalarına bakan Ece Arslan adlı avukat evinde ölü olarak bulundu.

* 4 Şubat: İzmit’te, Elif Şişman adlı kadın, borcunu ödeyemediği “arkadaşı” Engin Toraman tarafından boğazı kesilerek öldürüldü.

* 5 Şubat: Adana’da, Ebru Şahin, boşanma davası açtığı eşi tarafından trafikte “pusu kurulup” kurşunlanarak öldürüldü. Şahin’in “eşinin”; 4 yıl önce üniversitedeyken, kendisini kaçırıp tecavüz eden kişi olduğu ve tecavüzcüsüyle evlendirildiği ortaya çıktı.

* 5 Şubat: İstanbul-Esenlerde yaşayan Meryem Seyhan, önce içki masasında babasını öldüren ardından da evlerini basan babasının arkadaşı tarafından tecavüz edildikten sonra öldürüldü.

O esnada evde bulunan anne Bakiye Seyhan da yine eşinin arkadaşı tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

* 6 Şubat: Yalova-Armutlu’da yaşayan İnci Bilici, “su vermediği” gerekçesiyle eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

* 6 Şubat: Erzurum’da doktorluk yapan Buket Tasmacıoğlu, hastanedeki odasında ölü olarak bulundu.

* 8 Şubat: Urfa’da yaşayan Dilek Kılıç, babası tarafından önce fiziksel şiddete uğradı, sonra da ayaklarından zincirlendi.

* 11 Şubat: Bolu’da yaşayan Dursun Çetinkaya, eşiyle kredi borçları yüzünden “sürekli” tartıştığı gerekçesiyle, oğlu tarafından tüfekle vurularak öldürüldü.

* 12 Şubat: Adana’da yaşayan Emel Ekin, eşinden sürekli şiddet görüyordu ve 3 kez eşi hakkında şikâyette bulundu. Ancak devletin korumaya “gerek duymadığı” Ekin, eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

* 13 Şubat: Erzurum’da yaşayan Sevgi G., boşandığı eski eşi tarafından “başka erkeklerle gezdiği” gerekçesiyle bıçaklandı.

* 14 Şubat: Almanya-Köln’de yaşayan Gülhan Şancı, tartıştıkları eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

* 15 Şubat: İzmir’de yaşayan Fatma Faike Topgöden, borçlar yüzünden aralarında tartışma çıkan eşi tarafından boğularak öldürüldü.

* 16 Şubat: Düzce-Esentepe köyünde yaşayan Emriye Çuhadar, Taner Y. tarafından kendisine tecavüz etmesine karşı koyunca bıçaklanarak öldürüldü.

* 16 Şubat: Sakarya-Pamukova’da, 1998 yılında kendisini aldattığı gerekçesiyle eşi tarafından ayaklarından vurulan Serpil Demirtaş, yine eşi tarafından bu kez de kendisinden boşanmak istediği için kurşunlanarak öldürüldü.

* 18 Şubat: Van-Gürpınar’da yaşayan Meryem T., boşanmak için gittiği adliye binasında eşi tarafından bıçaklandı.

* 18 Şubat: İstanbul-Pendik’te, Yasemin Keleş evlenme teklifini kabul etmediği sevgilisi tarafından yol ortasında kurşunlanarak öldürüldü.

* 19 Şubat: Diyarbakır’da, Ferda Gökdemir adlı genç kadın, daha önce tacizine uğradığı üvey babası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Aynı olayda anne Asuman Gökdemir de bıçaklandı.

* 20 Şubat: Malatya’da Memnune Özdemir adlı kadın, birlikte yaşadığı Bahattin Tutal tarafından tartıştıkları için satırla başına vurularak öldürüldü.

* 20 Şubat: İstanbul-Tarabya’da, Gültekin Akkaya, kayınvalidesi ile yaşamak istemediği için tartıştığı eşi tarafından kurşunlanarak öldürüldü.

* 20 Şubat: İstanbul-Fatih’te yaşayan travesti Aycan, evine gelen 3 kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

* 22 Şubat: Mersin’de Durdunaz Hakverdi isimli genç kadın, eski sevgilisi tarafından, barışmak istemediği için bıçaklanarak öldürüldü.

* 22 Şubat: Malatya’da yaşayan Kadime Şanlı, eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

* 23 Şubat: Eskişehir’de yaşayan Nuray ve kızı Melike Balaban, babasıyla tartıştıktan sonra babasını öldüren oğlu Mustafa Balaban tarafından boğularak öldürüldü.

* 23 Şubat: Çanakkale-Gelibolu’da yaşayan Atike Canan ile kızları Melis ve Cansu Özçağatay, eşi emekli tankçı Yarbay Süleyman Özçağatay tarafından kurşunlanarak öldürüldü.

* 23 Şubat: Aksaray’da yaşayan Ayşe Ağıl, kar maskeli biri tarafından bıçaklanarak gasp edildi.

* 24 Şubat: Aydın-Kuşadası’nda, Melike Güzeldemirci, tartıştığı sevgilisinin arabasını geri vitese takması ile arabanın altında kalarak yaralandı.

* 24 Şubat: İstanbul’da yaşayan Mukadder Balcı, 2000 yılında arsalarını verdiği müteahhit hakkında dava açmıştı. Balcı, müteahhidin tuttuğu kiralık katil tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

* 25 Şubat: Tekirdağ’da boşanmak için dava açan İkbal Fidan, kendisini arayan eşi tarafından “telefonu meşgul çaldığı” gerekçesiyle, sokak ortasında şiddete maruz kaldı.

* 25 Şubat: Mersin-Tarsus’ta yaşayan Özlem Çınar, sevdiği biriyle ailesini terk ederek kaçtığı için “aile meclisi” tarafından ölüme mahkum edildi. Çınar, “töre cinayeti” adı altında ağaca asılarak öldürüldü. Sevdiği kişi ise bıçaklanarak öldürüldü.

* 27 Şubat: Malatya’da öğretmenlik yapan Aygün Kırdanşan’a, durakta otobüs beklerken kaçırılarak tecavüz edilmek istendi. Kırdanşan’a tecavüz edemeyen sapığın, boğarak öldürdüğü Kırdanşan’ın cesedi 12 gün sonra bulundu.

* 28 Şubat: İstanbul Fatih’te oturan Suzan Yılmaz eski eşinin yeğeni olan ve kendisine evlenme teklif eden Naim Yılmaz’ın evlenme teklifini kabul etmediği için kurşunlanarak öldürüldü.

* 28 Şubat: Konya’da sevgilisiyle birlikte yaşayan Ebru Erten isimli kadın, uzun süredir ayrı yaşadığı ve boşanmak üzere olduğu eşi tarafından bıçaklanarak ağır şekilde yaralandı. Sevgilisi İlhan Tuncer ise hayatını kaybetti.

Taciz-Tecavüz

* 2 Şubat: Hatay Narlıca’da, 13 yaşındaki bir kız çocuğu, yaşadığı köyün imamı tarafından cinsel tacize uğradı.

* 6 Şubat: Antalya’da 10 yaşındaki bir kız çocuğu, köyün imamı tarafından cinsel tacize uğradı.

* 11 Şubat: Zonguldak’ta, 14 yaşındaki B.K adlı çocuk, 2 yıl önce dayısı tarafından tecavüze hamile kalmış ve doğan bebeği yurda vermiş. Sonra zorla evlendirilmek istenen B.K. evden kaçarak, bu kez de 3 kişi tarafından cinsel istismara maruz kaldı.

* 15 Şubat: Samsun’da yaşayan G.D’nin, birlikte olduğu erkek arkadaşı görüntülerini kendi arkadaşlarına seyrettirdi. Bunun üzerine görüntüleri kullanarak, kendisine diğerleri ile de birlikte olma karşılığında şantaj yapılan G.D, polise başvurdu.

* 16 Şubat: Samsun’da yaşayan 17 yaşındaki S.Y, annesinin sevgilisi tarafından tecavüze uğradı.

* 17 Şubat: Samsun-Atakum’da yaşayan Seda Ç., kiralık ev bakmak için gittiği emlakçı tarafından sözlü ve fiziksel tacize uğradı.

* 17 Şubat: Antalya-Alanya’da evine gitmek için araç bekleyen Gülay Ö., kendisini evine bırakacağını söyleyen Gökhan Ö. tarafından kaçırılarak tecavüze uğradı.

* 20 Şubat: Karabük’te, 14 yaşındaki Ö.K’nın fuhuşa zorlandığı ortaya çıkınca operasyon düzenleyen jandarma 22 kişiyi gözaltına aldı.

* 21 Şubat: Trabzon-Maçka’da bir ilköğretim okulunda okuyan bir çocuk, okul müdürü tarafından tacize uğradı.

* 21 Şubat: Tekirdağ’da yaşayan 15 yaşındaki F.A’nın 8 yaşından beri babasının taciz ve tecavüzüne maruz kaldığı ortaya çıktı. 20 yıl hapis cezası alan “baba”, kızının kendisini “baştan çıkardığını” savundu.

* 22 Şubat: Kütahya’da yaşayan H.Z, sevgilisi tarafından tecavüze uğradı.

* 23 Şubat: Sakara-Pamukova’da yaşayan S.Ç, eniştesinin tecavüzüne uğrayarak hamile kaldı. Doğan bebeği çöpte bulunduğu yalanı ile karakola giden enişte, gerçek ortaya çıkınca tutuklandı.

* 23 Şubat: Zonguldak’ta lise öğrencisi E.C.K, öğretmeni tarafından sürekli tacize uğradığını söyleyerek şikâyette bulundu.

* 23 Şubat: Samsun’da yaşayan Nuran Ş.’ye, kendisiyle bir şey konuşmak istediğini söyleyen sevgilisinin arkadaşı tarafından silah zoruyla tecavüz edilmek isterdi.

* 28 Şubat: İzmir’in Bornova ilçesinde üniversite öğrencisi M.D. (19), bir alışveriş merkezinin ücretsiz müşteri servisinde emekli polis memuru N.B. tarafından elle tacize uğradığı. Şikâyetçi olmak için polisin emekli olduğu karakola giden M.D.’ye gittiği polis merkezinde görevli polis “şikâyet sicilinize geçer” diyerek şikâyette bulunmamasını telkin etti.

Kayıp-kaçırılma

* 3 Şubat: Kırklareli’de yaşayan ve Bursa’daki abisinin ziyaretine giden 17 yaşındaki Emel Ünver, bulunamadı. Ailesi, Ünver’in evli bir akrabaları tarafından kaçırıldığını söyledi.

* 23 Şubat: Zonguldak’ta yaşayan 15 yaşındaki B.A, babaannesinin 72 yaşındaki kardeşi tarafından kaçırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu