Güncel

Devlet kadını yaşarken korusun

Türkiye’de kadına yönelik  şiddet ve ölüm olaylarına her geçen gün bir yenisi eklenirken,  Balıkesir’de Nurgül Özkan’ın yaşadığı işkence, devletin duyarsızlığını gözler önüne serdi.

Eşi Selami Özkan’ın, sonu gelmez  şiddetinden ve tecavüzünden kaçarak İzmir Torbalı’da ailesinin yanına sığınan kadın, “Yavrularımı istiyorum. Devlet beni yaşarken korusun, öldükten sonra değil. Öldürülmeden sesimi duyun” diyerek feryat etti. Sonunun öldürülen diğer kadınlara benzememesini isteyen Nurgül Özkan, savcılığa defalarca suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.  Balıkesir Emniyet Müdürü Ömer Aydın ise Selami Özkan’ın yakalanması için özel ekip oluşturulduğunu söyledi.

Selami Özkan, 3 çocuğunu, Adana’daki yakınlarına gönderdikten sonra, iddiaya göre çeşitli dolandırıcılık suçlara karıştığı gerekçesiyle kendisini ihbar edeceğinden korkan Nurgül Özkan’la tartıştı. Selami Özkan,  Balıkesir’de yaşadıkları inşaat halindeki bir evde, iki gün boyunca, eşi Nurgül Özkan’a, plastik boru, kerpeten, bıçak ve makasla işkence yaptı, acısını hissetmesin diye ağrı kesici ilaçlar da içirdi. Vücudunda morarmadık yer kalmayan, acılar içinde kıvranan, bu haldeyken eşinin tecavüzüne de uğrayan Nurgül Özkan, fırsatını bulup pencereden atlayarak polise sığındı.

Eşi hakkında şikayette bulunan Nurgül Özkan’ın muayenesinde, vücudunda çoğu yerinde çatlak, yara ve morluklara rastlanırken, ’15 gün iş göremez’ raporu verildi. 

Nurgül Özkan, sonunun, diğer aynı yönde öldürülen kadınlara benzememesini istedi. Savcılığa defalarca suç duyurusunda bulunduğunu ve yaşadıklarını gözyaşları içinde zorlukla anlatan Nurgül Özkan, şunları söyledi:
“Çocuklarımı yakınlarına yolladıktan sonra bana sürprizi olduğunu söyledi. Birçok kişiyi dolandırmıştı. Benim onu ihbar edeceğimden korkuyordu. Sürpriz yapacağını söyleyerek eve kıyma makinesi getirdi. Daha sonra tüm kapıları kilitleyip her türlü işkenceyi yaptı. Kerpetenle kollarımı, bacaklarımı sıkıştırdı, boruyla dövdü, tecavüz etti. Ara sırada ağrılarımı fazla hissetmemem için ilaç verdi. Sürekli tehditlerde bulundu. Kıyma makinasını da beni parçalamak için getirmiş. Bir fırsatını bulup kaçtım. Ancak babaevimde de huzurumuz yok. Bir an önce yavrularıma kavuşmak istiyorum. Canımın acısını unuttum. Benim, ailemin, çocuklarımın can güvenliği yok. Yaşarken devletin beni korumasını istiyorum, öldükten sonra değil. Adalet Bakanı, ilgili kurumlar bana yardım etsin. Ömür boyu sığınma evine yerleştirsin. Öldürülmeden sesimi duyun. Çok korkuyorum. Gerekirse yüzümü de değiştirsinler.”
 

Kayınbiraderi Mehmet Özkan’ın da  şiddetine maruz kaldığını dile getiren talihsiz kadın, polis ve savcılığın, kendileriyle yeterince ilgilenmediğini de öne sürdü.
 

8 çocuğundan biri olan Nurgül Özkan’ın başına gelenlerle yıkılan Ali Oğuz ise “Bir baba olarak dayanamıyorum. İçim acıyor. Bir insan nasıl bunları yapabilir? Bunu görünce insanlığımızdan utandık. Devletin üst kişileri, kurumları bize yardım etsin. Bir an önce sahip çıkmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Balıkesir Emniyet Müdürü Ömer Aydın, 11 yıllık eşi Nurgül Özkan’a işkence yaptığı ve defalarca tecavüz ettiği belirtilen eşi Selami Özkan’ın yakalanması için özel ekip oluşturulduğunu söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu