Güncel

“Dizaltı etekçi” validen yeni inciler

Giresun’da ilk ve orta dereceli okullarda mezuniyet törenlerindeki kılık-kıyafet kurallarını açıklayan Vali Dursun Ali Şahin, talebin vatandaştan geldiğini söyledi. Genelgede kız öğrencilerin etek boylarının diz kapağını örtecek şekilde olması, kolsuz ve askılı giyilmemesi istenmişti.
 
Akşam’ın haberine göre; Şahin şunları söyledi:
 
“Yıllardır kamu görevlisiyim. Görevimiz kanun ve yönetmelikleri uygulamaktır. Çocuğunun törenlerde giydiği kıyafetle ilgili bir veli müraacat etti. İnceledik. Yoksa nereden bileyim böyle bir şeyi. 30 yıldır var olan bir yönetmeliğin maddelerini koyduk. Herkes 1981 yılında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına baksın. Yönetmeliği Bakanlar Kurulu kaldırırsa biz de uygulamayız. Biz uydurmuşuz gibi abartıldı.
 
Şahin‘in genelgeye kaynak gösterdiği, 1981 tarihli kılık-kıyafet yönetmeliğinin 12. maddesi şöyle:
 
Lise ve dengi okullarda,  kız öğrenciler: ‘Okulca seçilen bir renkte vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde, yırtmaçsız, kolsuz ve diz kapağını örtecek boyda bir forma giyerler. Bu forma içine, mevsimin özelliklerine göre formayla uyum sağlayacak şekilde, kapalı yakalı uzun veya yarım kollu bluz veya kazak giyerler. Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve düzgün taranmış olup uzun olması halinde örülür veya arkaya toplanarak bağlanır. Makyaj yapılmaz, kaşlar alınmaz, tırnak uzatılmaz ve cilalanmaz. Yüzük, küpe, kolye, iğne ve bilezik gibi süs ve ziynet eşyası takılmaz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu