Güncel

47 KADIN KURUMUNDAN ÇAĞRI: “Muzaffer Oruçoğlu ve Komün TV kadınlardan derhal özür dilemelidir!”

"Kimsenin, kadın devrimcilerin görünmez emekleri başta olmak üzere yarattığı devrimci mücadelenin değerlerine yaslanıp kadın düşmanlığı yapmasına, bu çizgide hareket ettiği iddiasında olan bir yayın kuruluşunun, ilklerimizi, emeğimizi yok sayıp bu yayınlara alan açmasına asla izin vermiyoruz, vermeyeceğiz!"

Yazar Hasan Ali Toptaş’ın tacizine maruz kalan kadınların onu sosyal medya üzerinden ifşa etmesiyle başlayan ve ardından özellikle edebiyat dünyası içerisinde kadınlara dönük cinsel saldırı, tahakküm ve mobbing deneyimlerinin paylaşılmasına dönüşen politik atmosfer kadın ve LGBTİ+’larda ciddi bir dayanışma ağı yaratırken bu kadın düşmanı pratiklere imza atan erkekleri ise telaşa düşürdü. Kadınlar “uykularınız kaçsın, ne zaman ifşa edileceğim diye” dedi, kadınlara bu zorlu ve acılı deneyimleri yaşatanlar günlerdir uyuyamadı.

Kadınların yükselen ifşa hareketine karşı kısa süre içerisinde bir gerici erkek işbirliği örülmesi de kaçınılmazdı. Egemen olan cinsiyetin konforunu kaybetmekten korkanlar, ifşa sonucu erkeklerin maddi kayıp yaşamasını “linç” olarak adlandıranlar, kadınların “her şeyi abarttığını”, “teklif ve iltifatı bile tacizle karıştırdığını” ve hatta “amaçlarının iftira etmek olduğunu” yazanlar… kadınların bu politik hareketini hedef almaya, “ifşa”yı itibarsızlaştırmaya, “kadın beyanı esastır” ilkesinin altını boşaltmaya çabaladı.

Zaten binlerce yılın egemen cinsiyetinden olmanın konforunu, kibrini elden bırakmayacaklarını; bunun için de bulundukları her toplumsal alanda türlü türlü yollar bulmaya çalışacaklarını bizler de bin yıllardır süren özgürlük ve kurtuluş mücadelemizden biliyoruz. Dolayısıyla bugün kendisini devrimci ve ilerici gören kesimler içerisinde bu politik hareketimize dil uzatılmasına, benzer erkeklik örneklerinin sergilenmesine şaşırmıyoruz.

Şaşırmıyoruz ama aynı zamanda izin de vermiyoruz!

Tacizci Toptaş’a dönük kimi maddi yaptırımların gündeme gelmesi sonrası yazar-ressam Muzaffer Oruçoğlu’nun ilk olarak sosyal medyada paylaşımları, ardından kaleme aldığı yazı ve son olarak Komün TV’de yaptığı programda bir buçuk saat boyunca yaptığı konuşma; tam olarak bu konfor ve kibirden beslenmekte, gerici erkek işbirliğinin berrak bir örneği olarak  karşımıza çıkmaktadır. Oruçoğlu, Komün TV’deki programda erkek erkeğe biraraya gelerek kadınların ifşa hareketini değerlendirdiği sunucu Zafer Yılmaz ile birlikte; tacize uğrayan kadınların hepsinin doğru söylemediği, her şeyin taciz olarak adlandırılamayacağı, kadınların tacizle uğraşmak yerine daha önemli gündemlerle uğraşması minvalinde açıklamalarda bulunmuştur. Hadlerini ve boylarını aşan, egemen cinsiyet kibrinden kadının toplumsal hareketliliğini küçümseyen, kendilerini eleştiren kadınlara “bu da bir şey yaptığını zannediyor” şeklinde sözler sarf edilen bu programın sonunda Oruçoğlu, kendisine “kadın düşmanı” diyen yazar arkadaşımız Arzu Demir’e dönük sözleriyle de sabrımızın taşmasına neden olmuştur. Oruçoğlu, “Muzaffer Oruçoğlu kadın düşmanı diyen kadını sevgiyle kucaklarım, fırsat bulursam bir yerinden, yanağından mı, dudağından mı, neresinden öperim” diyerek sabrımızın taşmasına neden olmuştur.

Muzaffer Oruçoğlu ve Zafer Yılmaz nezdinde Komün TV’ye sesleniyoruz:

Kadınların ifşa hareketine, bunun sonunda erkeklerin ödemek zorunda kaldıkları bedeli bahane ederek dil uzatmak, küçümsemek, “20 kadının içerisinde doğru söyleyeni de vardır ama hepsinin doğru söylediğini düşünmüyorum” şeklinde ifadeler kullanmak, kadınların mücadelesini, eleştirilerini küçümsemek vb. vb., tüm bunları da internet siteleri ve çeşitli canlı yayın programlarında kamuya açık alanlarda propagandasını yapmak çok açıktır ki KADIN DÜŞMANLIĞIDIR!

Kendisine kadın düşmanı diyen bir kadına kullandığı ifadeler ve bunu da “Öpmeme kızmayın. Mücadele için ayağa kalkan, dik duran, ışığa ve kitaba aşık her kadını öperim. Yanaktan, alından, dudaktan, benim için hiç fark etmiyor. Zaaf ve hataları ne olursa olsun, isterse bana kadın düşmanı desin. Öperim. Hayatım onları öpmeyle geçti” şeklinde yine kibirden ve istemediğini söylemesine rağmen kadınlara dönük “öpme” ediminden vazgeçmeyen söylemi tacizdir, suçtur. Tekrar ediyoruz; HAYIR, BİZİ ÖPEMEZSİN!

Oruçoğlu, Yılmaz ve Komün TV derhal kadınlardan özür dilemelidir! Özür dilemediği takdirde bundan sonraki süreçte kadınların protestolarının hedefinde olacaklardır! Bizler DKH ve Komün Tv’de çalışan kadınlarla, dayanışma içinde olduğumuzu ve bu metnimizle birbirimizi ve mücadelemizi güçlendirmeyi hedeflediğimizi bir kere daha ilan ediyoruz. Kimsenin, kadın devrimcilerin görünmez emekleri başta olmak üzere yarattığı devrimci mücadelenin değerlerine yaslanıp kadın düşmanlığı yapmasına, bu çizgide hareket ettiği iddiasında olan bir yayın kuruluşunun, ilklerimizi, emeğimizi yok sayıp bu yayınlara alan açmasına asla izin vermiyoruz, vermeyeceğiz!

 

Adana Kadın Platformu

Alınterili Kadınlar

Anarşist Kadınlar

Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği

Ayvalık Kadın İnisiyatifi

BEKSAV Kadın Meclisi

#ÇekimYapanKadınlar

Çekmeköy Kadın Platformu

Demir Leblebi Fanzin

Dikili Kadın Platformu

Dünyaya Başkaldırıyoruz Dergisi

Emekçi Kadınlar

Eşitlik İçin Kuşadası Kadın Platformu

Günebakan Kadın Derneği

Halkevci Kadınlar

HDK Kadın Meclisleri

İlerici Kadınlar Meclisi

İlmek Kadın Dayanışması

İskenderun Kadın Platformu

İzmir ÇEKEV

İzmir Kadın Dayanışma Derneği

Kadıköy Belediyesi DİSK’li Kadınlar

Kadın Dayanışması

Kadın Gözüyle

Kadın Savunma Ağı

Kadınlar Birlikte Güçlü-Hatay

Kadınlar Birlikte Güçlü-İzmir

Kadınların Kurtuluşu

Kaldıraç’tan Kadınlar

Kampüs Cadıları

Kuşadası Kent Konseyi Kadın Meclisi

Kuşadası Nar Kadın Dayanışması

Mezopotamya Halk Kongresi Kadın Kolları

KESK Kadın Meclisi

Mardin Şahmaran Kadın Platformu

Mor Dayanışma

Mor Sarmaşık

Muğla Üniversiteli Genç Kadınlar

Özgür Genç Kadın

Özgür Kadın Dayanışması

Sancaktepe Yerel Demokrasi Kadın Meclisi

Sosyalist Kadın Meclisleri

Üniversiteli Kadın Kolektifi

Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi

Yeni Demokrat Kadın

Yeni Kadın

Yeni Kadın Dünyası

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu