Güncel

Ankara’da 8 Mart coşkusu

Ankara’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi için saat 12.00’de Kolej Meydanı’nda toplanan Ankara Kadın Platformu “Özgürlük ve barış için yürüyoruz” şiarıyla Ziya Gökalp Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yeni Demokrat Kadın’ın da örgütleyicisi olduğu mitingde “Vardık, Varız Varolacağız” pankartı arkasında yürüyen YDK’lılar mavi işçi önlükleri ve baretleriyle yer aldı. “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “Nefret cinayetleri politiktir”, “Kadınız, haklıyız kazanacağız” sloganlarıyla özelde kadınlara ve LGBT bireylere yönelik uygulanan şiddete tacize ve tecavüze karşı bir tavır gösterirken, “Beşler yaşıyor, kadınlar savaşıyor” sloganlarını coşkulu bir şekilde atan kadınlar, şehit düşen kadınları anarken tutsak kadınlara da 8 Mart alanlarından selam gönderdiler.

Mitingin hafta içinde olmasından kaynaklı geçen senelere göre katılım daha az olmazken, miting alanında çekilen halaylarla ve atılan sloganlarla bir 8 Mart coşkusu yaratılmış oldu.

Yapılan basın açıklamasında Paris’te katledilen 3 kadına İstanbul’da Ermeni kadınlara yönelik saldırılara, kadınların güvencesiz, esnek koşullarda çalışmaya mahkûm bırakılmasına değinildi. Ulusal İstihdam Stratejisi adı altında egemen ulus ve sınıfın çıkarları doğrultusunda ve onun nüfusunu artırmak üzere yürütülen bu politikalar kadınları vurmayı hedeflediği belirtilen açıklamada, “Eşcinsel, biseksüel olduğumuz için, cinsel şiddete uğradığımızda kadın olmamızın yanında bir de eşcinsel, biseksüel olduğumuz için polisin tacizine maruz bırakılıyor, medya tarafından hasta, sapık olarak yaftalanıyoruz. Kadınlık ve erkeklik rolleri yeniden düzenlemek istiyor. LGBT bireylerin maruz kaldığı ayrımcılık derinleşiyor. Eğitim alanından, çalışma yaşamından dışlanmak LGBT bireylere adeta bir kader gibi dayatılıyor” denildi. Miting Türkçe ve Kürtçe yapılan konuşma ve çekilen halayların ardından son buldu. (Ankara YDK)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu