Güncel

Kadınlar Kımıldadı Ve İsviçre Sokakları Kadın Renkleriyle Donandı

14 Haziran’da sendikaların, sol partilerin ve kadın kurumlarının önderliğinde, emekçi kadınlar; “Haydi Kadınlar İleri” sloganıyla, İsviçre sokaklarında “eşit işe eşit ücret” talebini bir kez daha yükselttiler.

“Eşit işe eşit ücret” talebi ve “Haydi Kadınlar İleri” şiarıyla, İsviçre genelinde tüm kantonlarda kadın grevi adı altında çeşitli etkinlikler düzenlendi,

 

NEUCHATEL

Saat 11.00 ila 14.06 arasında şehir meydanında piknik ve animasyon gösterileri düzenlendi. Öğleden sonra başlayan yürüyüş kortejine 100 civarında katılım sağlandı. Sloganlar ve dans gösterileriyle coşkulu şekilde yapılan yürüyüşten sonra şehir meydanında akşam yemeği verildi.

 

LA CHAUX DE FONDS

Etkinliğin aylar önce başlatılan hazırlık çalışmalarında, Yeni Kadın olarak aktif şekilde yerimizi aldık. Eylem öncesinde hafta sonları açılan stantlara ilgi yüksekti. İşçi semti olarak bilinen bu şehirdeki fabrika önlerinde, yoğun bir şekilde broşürler dağıtıldı.. Saat 11.00 – 14.06 arasında şehir merkezinde yapılan pikniğe İşten çıkıp gelen emekçiler, günün anlamına yönelik konuşmalar ve müziklerle bir bayram havası yaşadılar. Birçok fabrikaların önünde de kadınlar piknik organize etmişti.

Saat 14.06’da sokaklar, işlerini bir dakika bırakanlara destek amaçlı düdük ve klakson sesleriyle doldu. Saat 17,00 da başlayan yürüyüşe ilgi oldukça yoğundu. Kadını ve erkeğiyle coşkuyla başlayan yürüyüş, 14 Haziran alanında sona erdi.

Saat 21.00’e kadar süren akşam programında, müzik ve animasyon gösterileri yapıldı. Yürüyüş alanında Yeni Kadın bayrağı ilgi topladı.

 

BASEL

Basel’deki etkinlik te oldukça coşkulu geçti. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı eylemde biz de, Yeni Kadın flamalarımız, broşürlerimiz ve almanca bildirilerimizle yerimizi aldık. Yoğun bir şekilde bildirilerimizi ve almanca “eşit işe eşit ücret” broşürlerimizi dağıttık. Greve çıkan emekçi kadınlarla dayanışma maksatlı coşkuyla çalınan düdüklerle yürüyüş başladı. Baslar Kantonalbank önünde hep bir ağızdan Enternasyonal marş söylenildi. Enternasyonal Marş’ın ve hep bir ağızdan söylenen işçi marşlarının ardından basın açıklaması okunup, banka yöneticisine talepler iletildikten sonra alkışlarla Baslar Kantonalbank’ın önünden ayrıldık. Yürüyüş güzergâhı boyunca 3 önemli işletmeye daha gidildi ve bu işletmelerin önünde de açıklama yapılarak eylem sona erdirildi.

 

ZÜRİCH

Zürih’te 14 Haziran günü her yer kadınların eşit işe eşit ücret sloganları ve coşkulu marşları ile çınladı.

Biz de Yeni Kadın olarak, alanda “Bütün Dünyada Emek Özgürleşinceye Kadar Kadınlar Yürüyecek, Eşit İşe Eşit Ücret” imzalı pankartımız, flamalarımız ve özenle hazırladığımız dövizlerimiz ile yerimizi aldık. Yürüyüşe geçilmeden önce günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalar yapıldı, Kadınlardan oluşan koro, enternasyonal işçi marşlarını okurken, alandaki biz eylemciler de coşkulu bir şekilde marşlara eşlik ettik.

Yaklaşık iki bin kişinin katıldığı kortej, rengârenk pankartları ve flamaları ile yürüyüşe geçtiğinde, coşku daha da doruklara tırmandı. Kortejde yer alan farklı uluslara mensup birçok insanın yüreği aynı talepler doğrultusunda aynı sloganlarda birleşti. Yürüyüş esnasında özelikle İsviçre basını ve çevredekiler tarafından kortejimiz, pankartımız, bayraklarımız ve işçi tulumlu arkadaşlarımız oldukça ilgi gördü. 1 saatlik yürüyüşün ardından eylemcilerin ellerindeki balonları ıslıklar ve sloganlar eşliğinde aynı anda gökyüzüne bırakması ile alkışlar eşliğinde eylem sona erdirildi.

Eylem boyunca yoğun bir şekilde bildirilerimizi ve bültenlerimizi dağıttık.

(Yeni Kadın)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu