Güncel

YDK Dergimizin 11. Sayısı çıktı: Birbirimiz İçin İsyandayız

Dergimizin 11. sayısını sizlerle paylaşıyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Yine pek çok dergimizde olduğu gibi politik atmosferin çok yönlü yoğunluğu ve karmaşası içerisinde dergimizi hazırladık. Devletin en çok kadınlara saldırdığı, haklarını gasp etmeye çalıştığı, isyanını bastırmak için devletin bütün olanaklarını devreye soktuğu koşullarda okurlarımızla buluşuyoruz.

Pandemi sürecinin tahribatları tüm ağırlığı ile devam ediyor. İşsizlik, yoksulluk her geçen gün derinleşirken, ezilen milyonların alım gücü sürekli düşüyor. İşsizlik ordusunu büyüten devlet politikalarına ve yasalarına her gün bir yenisi ekleniyor. Ve bunlardan en fazla etkilenen her dönemde olduğu gibi kadınlar oluyor.

Pandemi bilinmezliği içinde kadınlar bu cenderenin içine sıkıştırılarak yalnızlaştırılmaya, dayanışmaları engellenmeye çalışıldı. Sadece pandemi sürecinin özgünlüğü olmayan bu durum bütünlüklü bir devlet politikası aslında. Öteden beri gelen ve kriz döneminde ayyuka çıkan kadınları sindirme politikasının sıradanlaştırılmaya çalışılan bir yansımasıydı sadece.

Kadınlar açısından gelişen her gündem bizim de yoğunluğumuzu oluşturdu. Geride bıraktığımız bir yılı düşünüce, yürüttüğümüz “Kadınlar Konuşuyor, Patriyarkanın Maskesi Düşüyor! Pandemiyi Bir de Bana Sor” kampanyasının kurumsal anlamda politik, pratik, siyasi duruş ve ele alışımızı yansıtan bir çalışma olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ve kampanyanın bir sonucu olarak çıkardığımız “Pandemiyi Bir de Bana Sor” kitabının sürece bakışımızın, neler yaptığımızın bir özetini sunduğunu aktarmalıyız. Tarih yazımında kadınların, yaşadıklarının ve yaptıklarının yok sayılması anlayışına karşı güçlü bir karşı koyuş olduğunu söylesek abartılı yaklaşmış olmayız. Onlarca kadının emeğinin ürünü olan bu kitap yüzlerce kadının pandemi deneyimini toparlayarak, partiyarkal sistemin kadınları yok sayan anlayışına karşı gelişen mücadelemize mütevazi bir katkı sundu.

Sürecin tüm yoğunluğu içerisinde hazırladığımız bu sayımızda hem kurumsal tartışmalarımızı takip edebileceğiniz hem de kadınların ve LGBTİ+’ların gelişen mücadelesine, kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelen saldırı politikalarına hem de bunlara karşı gelişen direnişe ışık tutacak yazılara yer verdik.

Elbette her sayımızın vazgeçilmezi haline gelen kadınların deneyimlerine de yer verdik. Erkek egemen sistemin kadınlar üzerinde tahakküm kurma çabasını ve bunlara karşı koyuşlarını yaşamsal deneyimlerden süzerek aktaran kadınların deneyimleri, sıradanlaştırılmaya çalışılan pek çok şiddet biçimini teşhir ediyor. Ve dergimizde her kadının kendinden bir şeyler bulmasına katkı sunuyor. Yoğun ve kolektif bir emekle hazırladığımız dergimizi keyifle okumanız dileği ile…

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu