Güncel

Yenidoğan “Kadınların gücünü küçümsemeyin”

15 Temmuz günü akşam saatlerinde Sarıgazi Yenidoğan semtinde ilk defa gerçekleşen Gezi forumunun ardından gece geç saatlerde mahalleye faşistler saldırdı.

Dün akşam saatlerinde Sarıgazi’nin Tokatlı ve Alevi halkın yoğun olarak yaşadığı Yenidoğan’da ilk kez bir forum gerçekleştirildi. Tokat Zile Elmacık Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği önündeki açık alanda gerçekleşen foruma 200’e yakın insan katıldı.

Saat 20.00’den itibaren dernek önünde bir araya gelmeye başlayan katılımcıların çoğunluğunun erkek olması üzerine Yeni Demokrat Kadınlar olarak sokak sokak gezerek, kah megafonla kah sohbet ederek bölgedeki kadınları forumu sahiplenmeye çağırdık. Bunun üzerine foruma 70’ye yakın kadın katıldı.

 

“6 cami var, 1 okul yok”

Gezi Parkı Ayaklanmasının önemine ve Gezi şehitlerine dair yapılan konuşmalarla başlayan ve mahalledeki sorunların tartışıldığı forumda ilk olarak söz alan bir katılımcı “Mahallemizde 6 cami var. sübyan okulu, Kuran kursları var ama bir tane okul yok. Benim çocuğum 6 yaşına geldi. Benim şimdi onu okula göndermek için Sarıgazi’ye gidip-gelmem gerekiyor” diyerek, mahallede okul olmadığından söz etti.

 

“Çocuklarımızı korkuyla büyütmeyelim”

Başka bir katılımcı Gezi isyanının halktaki korku duvarını yıktığını belirterek, “Benim babam, dede (Alevi dedesi). 80 darbesini görmüş. Çok korkmuş ve hala korkuyor. Bizi de o korkuyla büyüttü. Ama biz kendi çocuklarımız o korkuyla değil, Gezi’deki direniş ruhuyla büyütelim” dedi.

Bunun üzerine söz alan yaşlı bir kadın, “Gençlerimize, şehitlerimize teşekkür ediyoruz. Korkmayın, yürüyün yolunuzda. Bu şehitlerimizi unutup da sakın ola bunlara oy vermeyin. Yolunuza, başkaldıranların yoluna kurban olurum” deyince, kitle “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı ve alkışlarla karşılık verdi.

Söz alan dernek yöneticileri forumu düzenleyenleri eleştirerek, “Bizlere de haber verseydiniz, biz de dernek üyelerimiz arar ve daha geniş katılım olması için elimizden geleni yapardık” dedi. Bunun üzerine haftaya düzenlenecek forum için karşılıklı sözler alındı.

 

“Kadınların gücünü küçümsemeyin”

Kadınların direnişte barikatın en ön saflarında yer aldığı, artık isyan ettiği sıkça belirtilen forumda çok sayıda kadın da söz aldı. “Ben bir tutsak annesiyim. Benim çocuğuma 7 sene verdiler. Korkmuyoruz. Siz de korkmayın, çocuklarınızın yanında olun” diyen bir tutsak annesi katılımcıları duygulandırdı.

Söz alan bir “Gezi direnişinde barikatların arkasında en çok kadınlar vardı. Biz burada en ön saftaydık. Çünkü biz burada kadın olduğumuzu, yokluktan varlığa geçtiğimizi gördük” dedi.

Bir başka kadın ise “Gezi direnişinde Vali’nin 10 cümlesinden 9’u kadınlaraydı. ‘Çocuklarınızı alın, evinize dönün’ diyordu. Gördük ki devlet bu süreçte en çok kadınlardan ve gençlerden korktu” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Ama kadınlar, ‘Bu çocukları biz doğurduk, mücadeleye biz sevk ettik ve çocuklarımızla barikatların önüne geliyoruz’ dediler. Kadınlar Gezi’de kendi güçlerini gördüler. Sakın gücümüzü küçümsemeyin.”

7 yaşında bir çocuk da söz alarak “Ben küçük bir çapulcuyum. Çocuğumun da, onun çocuğunun da çapulcu olmasını istiyorum” derken; forum 3 yaşındaki küçük bir kız çocuğunun kitleye “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Taksim bizim, İstanbul bizim” sloganları attırmasıyla son buldu.

Hafta aynı gün yine forum gerçekleşecek.

 

Forum sonrası silahlı saldırı

Forumun ardından kitlenin dağılmasıyla gece yarısı bir grup faşist, sokakta bulunan mahalle sakinlerine saldırmış ve 3 kişiyi yaralamışlardır.

Bıçak ve satır darbesi alan 3 kişi hastaneye kaldırılırken, bu faşist grup 2. bir saldırıya hazırlandı. Bunun üzerine mahalle halkı evlerinden çıkarak gruba müdahale etti. Bıçak ve satırların ardından bu kez de silah kullanan faşistler havaya ateş açtılar.

Bunun üzerine mahalleli, grubu mahalleden kovarak nöbet tutmaya başladı. Özellikle kadınların evlerinin önünde ellerinde sopayla bekledikleri ve evlerine dönmedikleri görüldü.

Saldırının ardından bir türlü “yakalanamayan” saldırganları yakalamakla uğraşmayan polis, mahalleyi ablukaya aldı. Polisin faşistlerle işbirliği içerisinde olduğunu söyleyen mahalle halkı, sabaha kadar nöbetini sürdürdü.

İstanbul YDK

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu