Güncel

Siirtli kadınlardan istismar protestosu

H. Merkezi: Siirtli kadınlar, DÖKH öncülüğünde yaptıkları sessiz yürüyüşle kentte yaşanan cinsel istismar olayını protesto etti.

Siirt’te DÖKH öncülüğünde biraraya gelen çok sayıda kadın, Siirt’te çocuklara yönelik yaşanan cinsel istismar olayına karşı sessiz yürüyüş düzenleyerek tepkilerini ortaya koydu. BDP İl binası önünde biraraya gelen kitle, buradan Güres Caddesi’nde bulunan Kızılay İş Merkezi önüne kadar yürüdü. Yürüyüşte “Tacize, tecavüze, cinsel istismara, sessiz kalmak, ortak olmaktır” pankartı açıldı.

Yürüyüş ardından basın açıklamasını yapan DÖKH aktivisti Eda Kilis, son günlerde Siirt Belediye Başkan yardımcısının isminin karıştığı çocuk istismarı olayını şiddetle kınadıklarını belirterek, olayın 6 ay gibi bir süre güvenlik güçleri tarafından izlenilmesine dikkat çekti ve her hangi bir işlem yapılmayarak göz yumanların da bu olayın faili kadar olaya ortak olduğunu kaydetti.

DÖKH olarak siyaset zemini, ulusal kimliği, dini inancı ve statüsü ne olursa olsun kadına ve çocuklara yönelik her türlü istismara ve bu insanlık suçuna karşı mücadelelerini yükselterek tepkilerini ortaya koyacaklarını dile getiren Kilis, “Artık haklarımızın kaderini kurnaz ve zalim erkekliğin kirli örgütlenmesi olan devlet pratiğine bırakmayacağız. Kadını ve kadının, şahsında özgür toplumları bulunduğumuz her yerde savunarak, kadının tarihsel gerçeklikte olduğu gibi ekolojik toplumsallığın lokomotif öncü gücü kılacağız. Bu anlamda jin jiyanê bilinciyle, kadına yaklaşım doğaya yaklaşım, kadına yaklaşımın yaşama yaklaşımdır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu