Güncel

Yeni Kadın’dan 25 Kasım açıklaması “Alanlardaki gücümüz ve öfkemiz yanıtımızdır”

25 Kasım yaklaşırken bir açıklama yapan Yeni Kadın Patriyarkal sistemin kadınlara yönelik her türlü saldırısı politiktir! Korkmuyoruz, susmuyoruz!” dedi ve 25 Kasım’ın Türkiye ve T. Kürdistanı’ndaki kadın gazeteci ve akademisyenlere, HDP kadın vekillerine, Almanya’da Dr. Banu Büyükavcı’ya, İspanya ve İsviçre’de İspanyol gazeteci Nekane Txapartegi’ye yönelik saldırılara karşı cevap olması gerektiğini söyledi.

Kadınların rengi, dili, inancı, yaşadığı coğrafya ne olursa olsun, maruz kaldıkları her türlü şiddetin kaynağı bugün olduğu gibi, her dönem patriyarkal sistem olmuştur. Egemenler kendi çıkarları gereği, kadının toplumsal görevini anne/eş olarak sınırlayıp, yaşamın her alanında kadının emeğini ve bedenini en katmerlisinden sömürüp kârlarını katlarken, aynı zamanda kadın üzerinden korkutulmuş/susturulmuş/biat eden bir toplum yaratmaya da çalışmaktadırlar. Kapitalizm ve patriyarka birbirini besleyen dinamikler olup, kadın bedeni ve emeği üzerinden şiddeti toplumsal yaşamın her alanında tekrar tekrar üreterek kendi varlığını korur” şeklinde açıklama yapan Yeni Kadın, kadınların patriarkal kapitalist sistemi kökten dinamitleyecek güce sahip olduklarını vurguladı:

Egemenler, belirlenen sınırları kabul etmeyen, insanca yaşanabilecek bir dünya yaratma mücadelesinde yerini alıp patriyarkaya ve kapitalist sisteme kafa tutan kadınları, en büyük tehlike olarak gördükleri için zorbalıkta sınır tanımıyorlar. Çünkü biliyorlar ki; kadınlar kontrolden çıkarsa, toplumu kontrol altına almak mümkün olmayacaktır ve bu kadınlar, egemenlerin iktidarını kökten dinamitleyecek argümanlara ve güce sahiptir.

 

“25 Kasım; Mirabel Kardeşler’in mücadeleci kadınlara armağanıdır”

25 Kasım’a kan ve can veren Mirabel Kardeşler’in de Dominik Cumhuriyeti’nde Trujillo diktatörlüğüne karşı boyun eğmeyi değil, mücadeleyi seçtiklerini hatırlatan Yeni Kadın patriyarkal sistemin mücadeleci örgütlü kadınları hedef haline getirdiğini söyledi.

Dünyanın kan gölüne çevrilmesine; göç, işsizlik, yoksulluk, ayrımcılık ve şiddete başkaldıran, onurlu yaşamdan yana olan, kadının eşitlik ve özgürlük mücadelesini büyütmeye çalışan kadınların, dünyanın bütün coğrafyalarında egemenlerin hedefi haline getirilerek ya katledildiğini ya da yıllarca tutsak edildiğini söyleyen Yeni Kadın “1,5 yıldır Bayern hapishanelerinde tutsak edilen 10 ATİK aktivistinden Dr. Banu Büyükavcı, 2016’nın Nisan ayından beri Zürih Hapishanesi’nde tutsak tutulan İspanyol gazeteci Nekane Txapartegi son sürecin örnekleridir” dedi.

Türkiye ve T. Kürdistanı’nda devletin devrimci, demokrat, ilerici, kadın, genç, LGBTİ, Alevi, Kürt, Ermeni vb. muhalif tüm kesimlere karşı olan faşizan saldırılarına da değinen Yeni Kadın, vekilleri ve belediye eşbaşkanları tutuklanan HDP’nin aynı zamanda bir kadın partisi olduğuna vurgu yaptı ve 25 Kasım’da kadınlar, devletin saldırılarıyla verdiği mesaja yanıt verdiğini ifade etti:

 

Türkiye ve T.Kürdistanı’ndaki kadın gazeteci ve akademisyenlere, HDP Kadın vekillerine, Almanya’da Dr. Banu Büyükavcı’ya, İspanya ve İsviçre’de İspanyol gazeteci Nekane Txapartegi’ye yönelik saldırılarla biz kadınlara gönderilen mesajı okumamız istenmektedir. Bizler de bu mesajlara, 25 Kasım’da alanlarda daha güçlü bir şekilde yerimizi alarak kendi dilimizden cevap veriyoruz.  Alanlardaki gücümüz ve öfkemiz yanıtımızdır!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu