Güncel

Beşiktaş’ta kadınlardan #SiyahProtesto eylemi

H. Merkezi: İstanbul Beşiktaş’ta 22 Kasım Salı günü saat 18.00’de Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, Hakan Pastanesi önünde buluşarak tecavüzü ve cinsel istismarı meşrulaştıran yasa tasarısına karşı #SiyahProtesto eylemi yaptı.

Yeni Demokrat Kadın’ında bileşeni olduğu Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, Beşiktaş’ta Hakan Pastanesi önünde toplanarak bir süre dövizleriyle sessiz eylem gerçekleştirdi. Kadınlar, sonrasında zılgıtlarıyla, sloganlarıyla ara sokaklarda dolaşarak tecavüzü ve cinsel istismarı meşrulaştıran yasa tasarısını teşhir ettiler. Kadınlar eylemde “Ayşe koca değil, oyun istiyor”, “AKP elini bedenimden çek”, “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Tecavüzün yasası-tasarısı olmaz”  şeklinde sloganlar atarak eyleme başladıkları alana dönerek basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklamasını kitle adına okuyan Deniz Bayram, “Hükümet her ne kadar tasarıyla geçmişe yönelik cinsel istismar suçlarına af getirmeyi planlasa da önerge Adalet Komisyonu’ndaki yasa tasarısıyla birlikte, geleceğe yönelik cinsel istismar suçlarının da cezasız kalmasına açık. Yani bu tasarı geçerse cinsel ilişkiye rıza gösterme yaşı 12’ye inecek ve çocuk yaşta erken zorla evliliklerin önü açılacak. Cinsel istismar pratikte suç olmaktan çıkacak” dedi.

“Biz Kadınların Rızası Yok! Gerisi Teferruat, Gerisi Kadın Düşmanlığı”

Bizim talebimiz sadece af niteliğindeki önergelerin geri çekilmesi değil, cezasızlığı getiren tüm yasaların, Adalet Komisyonu’ndaki 103. Maddeyle ilgili önerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelmeden geri çekilmesini talep ediyoruz” diyen Bayram yeni düzenleme yapılırken çocukların ve kadınların çıkarlarının gözetilmesini, kadın ve çocuk örgütlerinin sürece dâhil edilmesini ve uluslar arası sözleşmelere uygun olarak yeniden hazırlanması gerektiğine dikkat çekti.

Son olarak Bayram,”Tasarının taleplerimiz dışında onaylanması bu ülkedeki çocukların ve kadınların geleceğini geri dönülmez şekilde karartacak. Tecavüz ve cinsel istismarı teşvik eden yasal zemin hazırlanmış olacak.  Cinsel istismarın suç olarak yeniden düzenlemesi için bugün #SiyahProtesto’dayız” dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde alanlarda olma çağrısı yapılarak basın açıklaması bitirildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu