Güncel

DTCF: “Nefrete bahane çoksa mücadeleye de öyle! Jî bo nan, dadwarî u azadî em tekoşin dikin!”

DTCF’de düzenlenen 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma eyleminde “Kampüslerden sokaklara nefrete ve ayrımcılığa karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” denildi.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) 20 Kasım dolayısıyla eylem düzenlendi.

DTCF Kadınları’nın düzenlediği eylemde okulun çeşitli yerlerine öldürülen ya da intihara sürüklenen transların resimleri asıldı. Hande Kader, Okyanus Efe, Azize Ömrüm, Ayaz Utku Karakulak ve Mehtap Zengin gibi katledilen ya da intihara sürüklenen transların resimlerinin altına ise “Trans intiharları politiktir” ve “Trans cinayetleri politiktir” yazılı dövizler asıldı.

DTCF Kadınları daha sonra, Sosyoloji Merdivenleri’nde bir araya gelerek bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Açıklamayı kitle adına okuyan Ozan Uğur sözlerine “Nefrete bahane çoksa mücadeleye de öyle!” şeklinde başladı.

 

“Son 1 yılda 9 trans katledildi”

20 Kasım’ın nasıl ortaya çıktığını anlatan açıklamanın ardından Uğur sözlerine “Son 1 yılda 9 trans nefret cinayetine kurban gitti. AKP hükümeti ve onun askeri haline gelen kolluk güçleri ise bu haksızlıklar karşısında Trans Onur Yürüyüşü’ne saldırırken Hande Kader’in aranması ile ilgili tek bir adım atmamıştı. Bugün ise kendi çabaları ile arkadaşlarının yanmış cesedine ulaşan transların adalet talebini de görmezden geliyor. Meclis’te transların sesi olan milletvekillerine her türlü mobbingi uygulayan hükümet Hande Kader için partisinin grup toplantısında konuşan Figen Yüksekdağ’ı tutukladı” şeklinde devam etti.

Açıklamada hükümetin geçirmeyi planladığı Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda ve Türk Ceza Kanunu’nda belirli değişikleri kapsayan yasa tasarısına değinildi.

 

“Jî bo nan, dadwarî u azadî em tekoşin dikin!”

DTCF Kadınları adına açıklamayı okuyan Uğur, TCK. 227. Madde ve tecavüzcü ile mağdurun evlendirilmesini ön gören yasa değişikliği ile ilgili olarak “Biliyoruz ki AKP hükümeti, meclisten geçirmek istediği yasa tasarısı ile translar başta olmak üzere seks işçilerine daha kapsamlı bir şekilde saldırmayı planlıyor. Geçtiğimiz Şubat ayında Ankara’nın Etlik semtinde başlatılan ve zamanla Kolej, Çok Katlı Otopark, Esat, Hoşdere gibi semtlerde başlayan kolluk saldırıları bunun alarmıydı. Ancak bütün bu baskı ve saldırılar karşısında susmuyoruz, yaşam alanlarımızı terk etmiyoruz!

Çocukların cinsel şiddete maruz kalması konusunda adım atmayan devletin OHAL’i bahane ederek çocuk hakları için mücadele eden Gündem Çocuk’u kapatması sistemin gerçek yüzünü teşhir ediyor. Biz trans ve natrans kadınların uğradığı ayrımcılıkları dile getiren ve duyulmak istemeyen sesimizi duyuran kadın derneklerinin ve haber portallarının yine OHAL bahanesi ile kapatılması da bu devletin amacını gözümüze sokuyor!” dedi.

Açıklama “Ne yaşam alanlarımızı terk edeceğiz ne de tecavüzcü ve katil zihniyetinizle barışacağız! Ekmek, adalet ve özgürlük için mücadele ediyoruz! Jî bo nan, dadwarî u azadî em tekoşin dikin!” şeklinde biterken atılan “Transfobik devlet yıkılacağız elbet” sloganına birçok öğrenci eşlik etti ve alkışlarla eylemi destekledi. (PembeHayat)

 

Video için buraya tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu