Güncel

YDK LGBTİ Komisyonu’ndan DTCF’de 20 Kasım eylemi

Ankara: Ankara Yeni Demokrat Kadın, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü için bir eylem gerçekleştirdi.

Önceki gece (18 Kasım) Yüksel Caddesi ve Sakarya Meydanı’nda ozalit asan Yeni Demokrat Kadın LGBTİ Komisyonu dün de (19 Kasım) Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde bildiri dağıtarak bir performans eylemi yaptı. Fakülteye “Trans Kanlarıyla Sulanmış Ahlakınız Batsın” ve “ Nefret Etme Sev, Öldürme Yaşat” yazan ozalitler asan YDK’lılar aynı zamanda direnen transların resimleriyle okulu süsledirler.

Bildiri dağıtımı sırasında trans erkek ve kadınları simgelemek için giyinen YDK’lılar bildiri dağıtımının ardından bir açıklama yaptılar. Bu açıklamaya DTCF’de bulunan çeşitli kadın kurumlarından temsilciler de destek verdi. Transfobiye ve faşizme karşı ses çıkaran kadınlar “Transfobik Devlet Yıkılacak Elbet” sloganı atarak açıklamayı sonlandırdı.

 

“Mağdur edilen arkadaşlarımızı unutmayacağız”

Yapılan açıklamada 20 Kasım’ın tarihini aktaran kadın ve LGBTİ’ler “Bugün Trans kadınların ve Trans erkeklerin uğradığı psikolojik ve fiziksel şiddet artarak devam ederken yılmadığımızı HAYKIRIYORUZ” dediler.

“Evlerimize, sokaklarda olmamıza ve hatta Onur Yürüyüşlerimize bile tahammül edemeyen bu sistem karşısında mağdur edilen arkadaşlarımızı unutmayacağız. Onları mağdur edenlerin cezalandırılması için mücadelemiz her alanda sürecek” vurgusunu yapan eylemciler açıklamayı şu şekilde sürdürdüler:

“1980 darbesinin üzerimizden geçen ezici etkisini görmeyenler, herhangi bir çalışma alanında uğradığımız tacizi ve ayrımcılığı reddedenler, seks işçiliği yaptığımız sokaklarda “ahlâk ve namus” kisvesi altında çalışma alanlarımıza tecavüz edenler, toplumun uyguladığı tecrite ortak olup bizleri intihara sürükleyenler, bir trans erkeğin erkekliğini sorgulayanlar, bir trans kadının hayatına ön yargı ile yaklaşanlar, bizi hak arama mücadelemizde yalnız bırakanlar, eril dil üretenler, ikili cinsiyet sistemini benimseyenler, saldıranlar, küfredenler; hepiniz aynı şeye TRANSFOBİYE yani FAŞİZME destek vermektesiniz.”

“Bu tecrit, kuşatma ve yalnızlaştırma çabalarınıza rağmen Onur Yürüyüşlerinden, karakollarda gördüğümüz işkencelerden, çetelerle mücadelemizden, Gezi Direnişinden ve yaşam savaşımızdan öğrendiğimiz gibi var olmaya devam ederek bir arada olmanın ne demek olduğunu bir kez daha ispatlayacağız!” diyen kadın ve LGBTİ’ler açıklamayı “Vardık, varız, var olacağız” diyerek sonlandırdılar.

 


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu