Güncel

DEÜ’de kadınların 25 Kasım çalışmasına faşist saldırı

İzmir: Aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın da bulunduğu Dokuz Eylül Üniversiteli Kadınlar, bugün(20 Kasım) sergi çalışması yapmak istedikleri sırada ÖGB ve sivil polis müdahalesiyle karşılaştı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü çerçevesinde eşi tarafından katledilen DEÜ öğretim görevlisi Serpil Erfındık’ın adının verildiği meydanda, katledilen kadınların fotoğraflarının olduğu bir sergi çalışması gerçekleştirmek isteyen kadınlar, ÖGB ve sivil polis engeliyle karşılaştı. Kadınların yanına gelerek çalışmanın izinsiz ve yasak olduğunu belirterek, fotoğrafların kaldırılmasını ve kadınların okuldan çıkmalarını isteyen ÖGB ve sivil polisler, aksi halde sergiye müdahalede bulunacaklarını belirttiler.

Kadınların yapılan serginin yasadışı bir unsur barındırmadığını ve sergiyi kaldırmayacaklarını belirtmeleriyle tacizlerine devam eden polis ve ÖGB, okulda bulunan diğer öğrencilerin kadınlara destek çıkmaları ve duruma tepki göstermeleri üzerine kadınları hırpalayarak fotoğrafları zorla aldılar. Bunun üzerine kadınlar, kampüste bulunan kitleye ajitasyon çekerek, gerçekleşen bu saldırının nedeninin katledilen kadınları gündemleştirmeleri olduğunu ifade ettiler.

Bu sırada faşistlerden oluşan bir grup, kadınların bulunduğu yerde toplanarak İstiklal Marşı okuyarak ortamı provoke etmeye çalıştı. Bunu bahane eden ÖGB ise kadınların ortamı gerdiğini belirterek, iterek okuldan uzaklaştırmak istedi. Kadınlar ise, buna karşılık “Bu okul öğrencilerindir, asıl çıkması gereken sizlersiniz. Müdahaleleriniz anlamsız, okuldan çıkmayacak, geri adım atmayacağız.” şeklinde cevap verdi.

Saldırıların sonrasında DEÜ’lü Kadınlar, “Biz kadınlar biz kez daha buradan haykırıyoruz, üniversiteler bizimdir. Gitmesi gerekenler ÖGB ve polislerdir. Üniversiteler özgürleşene dek mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadına yönelik şiddet son bulana dek İSYANDAYIZ, kadınlar özgürleşene dek KAVGADAYIZ!” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu