Güncel

“Cinsiyet kimliklerimizle yaşamın öznesiyiz!”

İstanbul: İstanbul LGBT Derneği, dün (21 Kasım) Galatasaray Lisesi önünde “Nefret cinayetlerine karşı, yaşasın ötekilerin eylem birliği” diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

20 Kasım Uluslararası Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü dolayısıyla yapılan basın açıklamasına Yeni Demokrat Kadın da katılım gösterdi. Dernek adına açıklama yapan Alihan Güney, Türkiye’nin trans bireylere yönelen şiddet ve cinayet sarmalının en çok hissedildiği ülkelerden birinin olduğuna dikkat çekti. “Hükümet yetkilileri sorumsuz hatta kışkırtıcı açıklamalarıyla katillere akıl, fikir ve cesaret vermeye devam ediyorlar” diyen Güney, aynı egemen anlayışın ahlak, din, iman kisvesi altında trans katliamlarına kapı araladığına; yargı organları aracılığıyla ağır tahrik indirimleri uyguladığına dikkat çekti.

Güney, açıklamaya şu şekilde devam etti: “Gün, nefret kültürü üzerine kurulan bu kokuşmuş düzene karşı tüm ötekileri birleştirme günüdür. Gün, trans bireylere yönelen nefreti durdurup bir arada mücadele etme günüdür.

Bugüne kadar defalarca eylem alanı olarak gördükleri sokaklarda, meydanlarda defalarca haykırdıklarını tekrar hatırlatmakta fayda gören Güney, “Hasta ve sapkın olan bizler değil, iki yüzlü genel ahlak kurallarınızdır. Bugün nefret cinayetlerine sessiz kalmak yarın tüm farklılıkların yok edilmesine, ötekilerin sistematik biçimde katledilmesine onay vermektir” dedi.

Güney, “Cinsiyet kimliklerimizle bu yaşamın öznesiyiz” dediği açıklamayı, “Travestiyiz, buradayız! Alışın, gitmiyoruz” sözleri ile sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu