Güncel

YDK: “Enternasyonal devrimci Sibel Bulut ölümsüzdür”

Rojava’daki kadın devrimi, yaşama nakşederken kendini; savaş, varlık ve yokluğun hassas dengesinde sürüyor. Yaşamlarını erkeklerin elinden kurtaran kadınlar, şimdi çetecilere karşı Kobanê mevzilerinde savaşıyor. Ve her gün, can bedeli direnen kadınların yaktığı ateş; yüreklerimizde büyüyor.

Gün geliyor Arîn Mirxan ölümün üzerine koşuyor umarsızca, çetecilere karşı feda ruhunu yükseltiyor. Kobanêli çocukların yüzü gülsün diye, siper ediyor bedenini; ardında iki çocuğunu bıraktığı bu savaşta, gülüşünü zihnimize kazıyor.

Gün geliyor, kıvılcımı yangına çevirmek için, omuz veriyor devrime Kader Ortakaya. Yüreğinin attığı Kobanê’de savaşamıyor belki; ama düşlerini bırakıyor düştüğü sınırdaki yoldaşlarına… Günlerce “yaşam nöbeti”ne durduğu yoldaşlarının arasında, sömürüsüz bir dünyaya olan inancıyla ölüme diz çöktürüyor.

Ve enternasyonal bir kadın daha “Devrimcinin işi, devrim yapmaktır” diyerek düşüyor yollara. MLKP saflarında savaşan Sibel Bulut (Sarya Özgür/Eylem Deniz), özgür geleceğe olan hasretini ekiyor, sevdasını büyüttüğü Kobanê topraklarına.

Yıllarca düşmana karşı korkusuzca doğrulttuğu kalemini yoldaşlarına devrederek, edilgenleştirilen kadınlığa inat kavrıyor silahını sıkıca. Rojava devrim saflarında da sürdürüyor, erkekliğe karşı yürüttüğü çetin savaşı. Kabullenmiyor geri saflarda durmayı, çekilen sınırları alt üst ediyor. Ve Sarya, gerekince şehit de düşüyor, sözüne bağlı kalarak…

Beritanlardan, Zilanlardan, Barbaralardan, Yaseminlerden, Sefagüllerden bugüne takvimler değişiyor belki; ama mücadelemizin kadın rengi hiç değişmiyor. Sizlerden devraldığımız direnişin, bilincimizde yükselişi değişiyor yalnızca… Düşmana olan kinimiz, savaşın kızgınlığında sınanan irademiz ve mutlak zafere olan özlemimiz, bir an bile olsun değişmiyor; bir milim olsun gerilemiyor!

İşte bu yüzdendir ki düştüğünüz yerde filizlenecek, namlunun ucundaki yaşam ateşi! Mücadeleniz direnişin her mevzisinde, kurulan her barikatta, atılan her kurşunda, kavgamızın şiarında büyüyecek! Yüreklerimizden taşan öfkemiz sınırları aşıp, Kobanê topraklarına akacak!

Arinler, Kaderler, Saryalar ölüme meydan okudukça, Kobanê susmayacak! Biz susmadıkça, Rojava Devrimi susmayacak!

 

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu