Güncel

Sibel Bulut Mersin’de anıldı

Mersin: MLKP’ nin YPJ savaşçılarından Sibel Bulut (Sarya Özgür) Kobânê’nin güney cephesinde, DAİŞ çetelerine karşı savaşırken 12 Aralık 2014’te eylem sırasında şehit düştü. Bunun üzerine Mersin HDK Kadın Meclisi, Özgür Çocuk Parkı’nda bir basın açıklaması ve ardından oturma eylemi gerçekleştirdi.

Sibel Bulut şahsında tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunun ardından, basın açıklamasını okuyan Didar Gül; Sarya yoldaşın 1986’da Dersim’de başlayan yaşam serüvenini, mücadelenin farklı alanlarında sürdürdüğü devrimci pratikleriyle devam ettirdiğinden bahsetti. Ayrıca Sarya yoldaşın, “Kobâne’nin yanında olmak, her onurlu insanın görevidir, vicdan sahibi olan herkes bu savaşta, Kobâne halkının yanında yer almalıdır. Bir komünist olarak ben bu haklı kavganın tam ortasında olmalıyım” düşüncesinin ardından Cizre kantonundan Kobâne’ye geçtiğini ve 16 Ekim 2014 tarihinden beri Kobâne cephesinde savaştığını belirtti.

Son olarak Didar Gül açıklamada; “Sarya Yoldaş’a ve tüm şehitlerimize layık olarak, devrim yangınını bölgemizin ve dünyanın dört bir yanına taşımak onur görevimiz ve sözümüzdür. Başta komünist kadınlar olmak üzere, özgürlükten ve onurdan yana olan tüm kadınları Sarya yoldaşın çağrısına yanıt vererek, Kobâne’nin zafer yürüyüşüne katılmaya çağırıyoruz.” dedi.

 

Açıklamanın ardından, yarım saatlik oturma eylemine geçildi. Basın açıklaması ve oturma eylemi esnasında, “Biji berxwedana YPJ” “Arin’den Sibel’e sürüyor mücadele” ,“Şehid namırın” , “Sibel yoldaş ölümsüzdür” , “Kobâne’de savaşan kadınlara bin selam” sloganları atıldı. Oturma eyleminin ardından eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu