Güncel

YDG’li genç kadınlar buluştu

Ankara: YDG Kadın Komisyonu konferanstan sonraki ilk toplantısını 23 Ocak Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirdi. Ankara, İzmir, Mersin, İstanbul ve Dersim alanlarından kadınların katılım gösterdiği toplantıda YDG’nin 10. Konferansı, kadın komisyonunun çalışma tarzı, 8 Mart ve T. Kürdistanı’nda yaşanan direniş ve katliamlar tartışıldı.

Toplantının ilk gündemi YDG’nin 10. Konferansı ve konferanstaki kadın sunumu oldu. Değerlendirmede kadın sunumunun ana gündemi olan “Karma Örgütlerde Ataerki ve Yansımalarıyla Mücadele”nin kadınları çeken bir noktada durduğu ve bundan dolayı kadınların konferanstaki tartışmalara daha aktif katılım gösterdiği belirtildi.

Toplantının 2. gündeminde konferansta yenilenmesi kararı alınan kadın komisyonunun, çalışma tarzına dair tartışmalar yürütülürken, YDG’li kadınların daha sık bir araya gelmesi gerektiği ve merkezi buluşmaların önemli olduğu dile getirildi. Aynı zamanda bahar aylarında gerçekleştirilecek olan buluşmaya dair alanların önerileri tartışıldı.

 

“Eylemlere aktif katılım”

Bir diğer gündem ise tartışmaların yoğun ve verimli geçtiği T. Kürdistanı’ndaki katliamlar ve devrimci kadınlara yönelik infazlar oldu. Devletin son zamanlarda örgütlü kadınlara yöneldiği ve kadınların örgütlü gücünden korktuğu üzerine tartışmalar yürütüldü. Bu tartışmalar ekseninde YDG’li kadınlar olarak bu katliamları teşhir etme yönünde çeşitli sokak eylemsellikleri örülmesi, süreçte atıl kalınmaması ve tüm alanlarda yapılan eylemselliklere aktif katılım gösterilmesi gerektiği ifade edildi.

Bu tartışmaların ardından, geçen yıl 13 Şubat’ta katledilen Özgecan Aslan için sokak eylemsellikleri örülmesi, yapılacak mezar anmalarına katılım gösterilmesinin önemi vurgulandı.

Ardından 8 Mart gündemine geçildi. 8 Mart’ın Kürdistan’daki katliamlar ve infazlardan bağımsız düşünülemeyeceği dile getirildi. Yürütülecek olan 8 Mart çalışmaları ve örgütlenecek eylemselliklerde bu katliamları gündemleştirmenin önemli olduğu üzerine yürütülen tartışmalardan sonra toplantı sonlandırıldı.

 

Kaynak: www.yenidemokratgenclik.com

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu