Güncel

Yeni Demokrat Kadın koordinasyon toplantısını gerçekleştirdi

Ankara: 24 Ocak Pazar günü İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Dersim ve Elazığ’dan kadınlar, koordinasyon toplantısı için biraraya geldi. HDK Kadın Meclisi toplantılarının ve Barış İçin Kadın Girişimi’nin (BİKG) T. Kürdistanı için eylem planlamasına gitmesinin hemen ardından gerçekleşen bu toplantılar kadınlar açısından hem çalışma alanlarımızın belirlenmesinde hem de bu süreçte katliamlara karşı en aktif kadın birlikteliği durumunda olan BİKG ile dönemsel olarak birlikte hareket etme konusunda ortaklık yaratılması anlamında olumlu oldu.

25 Kasım sürecine ilişkin yapılan aktarımlarda Dersim’in Ovacık, Merkez ve üniversitede yaptığı çalışmaların bölgede bir kadın çalışmasının ihtiyacı ve etkisini gösterdiğine dair aktarımlar oldu. Özellikle Ovacık’ta ilk kez, bir 25 Kasım eylemi örgütleyen kadınlar, bu durumun Ovacık açısından önemli bir etkileşim yarattığı konusunda hemfikirdiler.

Merkezi eyleme katılımcı olan Mersin ise üniversitede çalışmalarına yoğunlaştıklarını ve bu yüzden 3 gün boyunca etkinlikler, stant çalışmaları ve son olarak da eylem gerçekleştirdiklerini aktardı. Bu eylem 10 Ekim katliamından bu yana ÖGB-polis baskısıyla sınırlanan eylemlerden farklı olarak ÖGB-polis saldırısına rağmen kadınların ısrarı ile gerçekleşmiş olması itibariyle önemli bir yerde duruyor.

İzmir ise hem merkezi eyleme hazırlıklı bir şekilde katılmış hem de bir bölgede etkinlik düzenleyerek çalışmalarını genişletmişti. 9 Eylül Üniversitesi’nde faşist Fırat Çakıroğlu’nun yaşamını yitirmesinden bu yana ÖGB ve polisin hiçbir etkinliğe izin vermediğini belirten kadınlar, bu süreçte 1 hafta boyunca ısrarlı bir şekilde, engellemelere ve sivil faşistlerin saldırılarına etkinlik yapmayı sürdürdüklerini ve bunun da onlara geri adım attırdığını da ekledi değerlendirmelerine…

Ankara’ya damgasını vuran ise 20 Kasım ile 25 Kasım’ın eşgüdümlü ele alınmış olması ve 20 Kasım için bir kadının erkek, LGBTİ bir arkadaşın ise kadın kıyafetleri ile DTCF’de yaptıkları çalışma ve ardından okul ortasında gerçekleştirdikleri eylemlilikti. Geçtiğimiz haftalarda da 2 günlük resim sergisi ve ardından yaptıkları bir eylemle T. Kürdistanı’ndaki katliamlara karşı sokağa çıkan kadınlar, yaptıkları aktarımlarda hem kendi hem de genel Ankara halkı üzerinde hala 10 Ekim katliamının etkileri olduğunu söylüyorlardı. Kuirfest’e YDK olarak katılım sağlandığı da aktarılan çalışmalardandı.

İstanbul ise 25 Kasım’da merkezi eylemlere esasta katliamlara karşı kadın direnişini taşıyarak güçlü bir katılım sağladıklarını ve ayrıca kendilerinin Sarıgazi’de bir eylem gerçekleştirdiklerini aktardı. 20 Kasım sürecinde ise Sarıgazi LGBTİ’nin bir eylem düzenlediğini ve merkezi LGBTİ eylemine de katılım sağladıklarını aktardılar. Yılbaşı öncesi gerçekleştirilen çetele eylemin ile Mecidiyeköy metrobüs yolunun kesilmesi eyleminin kadınlarda bir hareketlilik yarattığını aktaran kadınlar ayrıca A. Kollantai’nin Toplumsal Gelişmede Kadının Rolü kitabı ile eğitim çalışmaları sürecine başlayacaklarını da söylediler.

 

Dergiye dönük ilginin artırılması…

Kadınlar dergiye olan ilginin ilk sayılara göre azaldığı, dergiyi ulaştırabileceğimiz kadınların çok azına ulaştırdıklarını ifade ettiler. Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için öncelikle dergi çıktığında ilk olarak alanlardaki kadınların okuması ve üzerine değerlendirme toplantıları alması; ardından dağıtımını yapmasının faydalı olabileceği belirtildi. Değerlendirmelerin paylaşımının Yayın Kurulu’na da katkı sunacağı ve dergiyi geliştireceğine değinildi.

 

8 Mart’ta “Zılgıtlarla yürüyoruz özgürlüğe…”

8 Mart’a ilişkin tartışmaların da sürdürüldüğü toplantıda önümüzdeki süreçte devletin politik ve örgütlü kadınlara yönelik saldırılarına, katliamlara ilişkin eylem/etkinliklere, mülteci katliamlara dönük ve Özgecan Arslan’ın ölüm yıldönümü eylemlerine ve de direnişteki işçi kadınları ziyaretlere yoğunlaşabileceğimizi tartıştık.

BİKG’in çağrısıyla biraraya gelen kadın kurumlarının örgütlediği “Ölümden değil, yaşamdan yanayız. Barış ve Hakikat Hakkımızı Savunuyoruz” kampanyasının alanlardan doğru parçası olunması ve kampanya kapsamında imzaya açılan metne YDK’nın da imzacı olması karar altına alındı. Kampanya sürecinin bir parçası olarak 5-6 Şubat’ta Amed’e gidiş organizasyonuna ve yine İstanbul açısından 31 Ocak’ta Kadıköy’de gerçekleştirilecek eyleme mümkün olan en yoğun katılım gösterilmesi kararlaştırıldı. Bu süreçte HDK Kadın Meclisi toplantılarının da takip edilmesi gerektiği, ancak asıl enerjinin daha hareketli olan  kampanya sürecine aktarılmasının daha sonuç alıcı olacağı ifade edildi.

8 Mart çalışmalarının da bu gündemle örgütlenmesi ve çalışmalarda mümkün olduğunca kadın işçilerin yer aldığı direnişlerin ziyaret edilmesi, pazarlarda, mahallelerde çalışmalar yürütülmesi, Kürdistan’la dayanışmak için örgütlenen kampanyaların duyurusunun yapılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda “Zılgıtlarla yürüyoruz özgürlüğe” şiar olarak belirlendi.

 

Ankara YDK’dan korsan eylem

Toplantıda stantlarda görünür olmak amacıyla İstanbul’un önlük bastırma düşüncesi üzerinden önlük vb. araçların kadınlarla aramızda bir mesafe oluşturabileceği, bunun yerine alternatif araçlar (örneğin mavi fular vb.) bulunması gerektiği yönünde tartışmalar yürüten Ankara YDK korsan bir eylem koydu toplantıya… Karşılıklı tartışmalarla bu konuda hemfikirlik oluşmasa da tartışmalar oldukça verimli geçti.

 

Eylem takvimi oluşturmak…

Kadınlar alanlara döndüklerinde kendilerine ilişkin bir eylem takvimi oluşturacaklar. Bu çalışmaların istikrarlı bir bünyeye kavuşturmanın farkında yapılan aktarımlarda diğer olumlu gelişmeler de hemen her alanda komisyon kurulmaya veya bunun ilk adımlarının örülmeye başlanmış olması ve kadınların koordinasyon toplantısına hazırlık kapsamında toplantı gerçekleştirerek burada yer almalarıydı. Toplantının verimini artıran ise genç kadınların bir gün öncesinde biraraya gelerek kendi özgün toplantılarını gerçekleştirmiş ve orada yaptıkları önerilerin bir kısmını da koordinasyona taşımış olmalarıydı.

 

Bir sonraki koordinasyon tarihi, şimdilik 26-27 Mart olarak belirlendi. Toplantının bir gününün LGBTİ atölyesine ayrılması ve koşulları varsa Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği ile ortak bir çalışma yürütülmesine karar verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu