Güncel

Kartal’da kadınlardan barış nöbeti

Kartal: T. Kürdistanı’ndaki katliama dur demek için Kartal Kadın Dayanışması, dün Kartal Meydanı’nda barış nöbeti tuttu; Yeni Demokrat Kadın’ın da katıldığı eylemde katliamlara karşı ses çıkarma eylemi yapıldı.

T. Kürdistanı’nında pek çok ilçede sokağa çıkma yasaklarıyla beraber katliamlar sürerken kadınlar, bu katliamlara karşı eylemler yapmaya devam ediyor. Barış İçin Kadın Girişimi’nin Galatasaray Meydanı’nda başladığı barış nöbetleri İstanbul’un Kadıköy, Fatih, Maltepe, Beşiktaş, Avcılar, Bakırköy,Esenyurt, Cihangir, Üsküdar ilçeleri ile İzmir, Ayvalık, Ankara, Adana’da devam ederken dün de Kartal’da Kartal Kadın Dayanışması barış nöbeti gerçekleştirdi.

Hayatın her alanında, her yerdeyiz” pankartının açıldığı eylemde ayrıca ışıklandırma ile “Barış” yazılı bir pankart açıldı. “Biz kadınlar barış için sokaktayız, savaşa son!”, “Sur, Cizre, Nusaybin, Silopi… Katliam var!”, “Artık yeter! Edi bese! Barış için ses çıkarıyoruz” dövizlerinin açıldığı eylemde kadınlar hazırladıkları ses çıkarma aletleri ve zılgıtlarla barış için ses çıkardılar.

Kartal Kadın Dayanışması olarak yapılan açıklamada, Türkiye’nin bütün meydanlarında barışın sesinin yükseltilmesi gerektiği belirtilerek, “Pakize, Seve ve Fatma gibi yalnızca siyaset yaptıkları için, bir fikre inandıkları veya mahalleden gitmeyi reddettikleri için öldürülen onca kadın, çocuk, bebek, yaşlı varken hepimizin istediği hayatı özgürce kurabildiği bir barış tek şansımız!” denildi.

Sur, Dargeçit, Nusaybin, Silopi ve Cizre’deki son duruma ilişkin bilgi verilen açıklamada, son süreçte bölgede katledilen kadınların isimleri de sayıldı. “Bu duruma seyirci kalmayı, ‘operasyon’ adı altında medyanın meşru göstermeye çalıştığı bu katliamı sessiz kabul etmeye karşı çıkıyoruz” denilen açıklamada akademisyenlere karşı başlatılan linç kampanyasına karşı, kadınların akademisyenlerin yanında olduğu belirtildi.

Açıklama, “Askeri sevkiyat dursun, ablukalar kaldırılsın, savaşa değil eğitime, sağlığa, kadınlara bütçe verilsin” talepleriyle sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu