Güncel

Yasemin Çakal davası yine ertelendi

yasemin_cakal_mahkemeEşinden sistematik şiddet gören ve son olarak öldürülmek üzereyken özsavunma hakkını kullanan Yasemin Çakal’ın yargıladığı davanın 6’ncı duruşması Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Bir önceki duruşma, cinayetin meşru müdafaa sonucu gerçekleşip gerçekleşmediğine ilişkin Adli Tıp Kurumu’ndan beklenen raporun gelmemesi üzerine ertelenirken bu duruşmada da dava beklenen raporun gelmemesi sonucu 7 Aralık tarihine ertelendi.

‘Mahkemeler çifte standart uyguluyor’

Duruşma sırasında avukatlar kefalet sonucu serbest bırakılan Çilem Doğan davasına değinerek Yasemin Çakal’ın gerek sağlık gerekse tutukluk süresinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Savunma yapan avukatlardan Meriç Eyüpoğlu, hukuk sisteminin kadınlar ve erkekler arasında çifte standart uyguladıklarını belirtti. Meriç, “Erkekler takım elbise giydiklerinde iyi hal indiriminden yararlanırken kadınlar her seferinde mağdur ediliyor. Kadınlar meşru müdafaa haklarından yararlanamıyor” dedi.

Geçen duruşmada olduğu gibi avukatlar yine Yasemin’in sağlık sorunlarının idare tarafından karşılanmadığını söyledi ve OHAL koşullarının Yasemin’in koşullarını eskisinden daha ağırlaştırıldığı belirtti. Duruşma cinayetin meşru müdafaa sonucu gerçekleşip gerçekleşmediğine ilişkin Adli Tıp Kurumu’ndan beklenen raporun gelmemesi üzerine 7 Aralık tarihine ertelendi

‘Erkek hukukun ikiyüzlülüğünü bir kez daha gördük’

Duruşmanın ardından adliye önünde bir araya gelen kadınlar açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Avukat Meriç Eyüpoğlu, “Bugün bizim için önemli 2 dava İstanbul’un her iki yakasında görüldü. Biri Hasret Çamoğlu’na aitti. Biz bugün Hasret’in karar davasında erkek hukukun ikiyüzlülüğünü bir kez daha gördük. Mahkeme zanlının takım elbiseyle mahkemelere katılmasını iyi hal olarak gördü ve haksız tahrik indirimi uyguladı” dedi.

‘Erkeklere uyguladıkları özgürlükçülüklerini kadınlara uygulamıyorlar’

Meriç, “Bugün Yasemin’in davasında Hasret’i de anlattık. Mahkemelerde çifte standart uygulamaları ve cinsiyetçi yaklaşımları yeniden dile getirdik. Biz erkekler yargılandıklarındaki gibi mahkemenin kadınlar yargılandıklarında da özgürlükçü bakmalarını talep ettik. Ama her zamanki gibi erkek adalet kendini konuşturdu. Yasemin hakkında istediğimiz tahliye talebi reddedildi. Mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu