Güncel

Hasret’in mahkemesinde “iyi hal” indirimi

hasret_camoglu_mahkemeEvlendiği erkek Yakup Kara tarafından sistematik şiddete uğrayan Hasret Çamoğlu‘nun “kasten yaralama ve öldürmeye teşebbüs”ten açtığı davanın 10’uncu duruşmasında karar çıktı. Kararda hakkında 18 yıl hapis cezası istenen Yakup Kara için “iyi hal indirimi” uygulanarak 11 yıl 3 ay ceza verildi.

Evlendiği erkek Yakup Kara, tarafından sistematik şiddet gören Hasret Çamoğlu, iki yıl verdiği mücadelenin ardından boşandı. Evliliğin bitmesi üzerine evlendiği erkek tarafından ölüm tehdidi alan Hasret, Anadolu Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesinde “kasten yaralama ve öldürmeye teşebbüs”ten dava açtı. Son olarak 43 kere tornavidayla yaralanan Hasret Çamoğlu’nun Yakup hakkında “kasten yaralama ve öldürmeye teşebbüs” suçundan açtığı davanın 10’uncu duruşması Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemeye Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Eylem Grubu ve çok sayıda kadın katıldı.

Hasret’in açtığı dava sonucunda tutuklanan ve 2 yıldır süren davanın bugünkü duruşmasında Hasret’in avukatları tutuklu bulunan Yakup’un öldürücü darbeler ile kasten öldürmeye teşebbüsten cezalandırılmasını istedi. Mahkemede “takım elbisesi”yle iyi hale sığınan Yakup’un avukatları ise beraatını istedi.

‘Devletin görevini kadınlar yerine getirdi’

Yakup’a “kasten öldürmeye teşebbüsten” istenen 18 yıl hapis cezası, “iyi hal indirimi” verilerek 11 yıl 3 aya düşürüldü. Mahkemenin ardından konuşan Avukat Meriç Eyüpoğlu, “Hasret kadın cinayetlerinden kaybettiğimiz kadınlardan biri olabilirdi. Kocasından yıllardır şiddet gören Hasret’i komsusu olan kadınlar korudu. Devletin yerine getiremediği görevi mahalledeki kadınlar getirdi” diye konuştu.

Ardından söz alan Avukat Perihan Meşeli, “18 yıl talep ettiğimiz cezayı erkek iyi indirim hali uygulanarak 11 yıl 3 aya indirildi. Fakat biz bu davanın peşini bırakmayacağız mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu