Güncel

Tutsaklardan elinizi çekin! Kadın düşmanlığından vazgeçin!

kcl-280114-gebze-cezaevi-aciklama4İstanbul: Bugün (28 Ocak) Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki Yeni Demokrat Kadın aktivisti ve TKP/ML davasından yargılanan tutsaklara yönelik taciz ve şiddeti protesto etmek için hapishane önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Gebze Kadın Kapalı Hapishanesinde yapılan basın açıklamasında “ Onursuz Arama İşkencesine Son”  yazılı ozalit açılan eylemde, “Tecavüzcü Devlet Hesap Verecek”, “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını Sevil Doğan okudu. Doğan açıklamasında; “Hapishanelerde hala yüzlerce tutsak var ve tedavileri engellenerek ölüme sürükleniyorlar. Adli tutsaklara dönük işkenceler ise pervasızlığın, keyfiyetin açık birer kanıtı olmuştur. Avukatlar tutsaklarla görüştüğünde olayın üzerinden bir haftadan fazla bir zaman geçmesine rağmen kadın tutsakların vücutlarının çeşitli yerlerinde hala morlukların bulunduğunu belirtiyorlar. Hapishane müdürü ile yapılan görüşmede, müdür kadın tutsaklara yapılan saldırıyı kabul etmiş; ancak suçu askere atmıştır!” dedi. Ardından açıklama şöyle devam etti;

“Tutsaklardan elinizi çekin!”

“Kadın tutsaklara yapılan saldırının sorumlusu Gebze Hapishanesi, asker ve TC Devletinin kendisidir! Tutsaklardan elinizi çekin! Kadın düşmanlığından vazgeçin! Çünkü biz kadınların arasında dört duvarınızın hiçbir anlamı yoktur. Tutsaklarımıza yönelik saldırılara karşı kadın dayanışmasını büyütecek ve kadın tutsakları yalnız bırakmayacağız. Aksi taktirde o karakolu “karakolunuzu” başınıza yıkarız! “

Açıklamayı İHD İstanbul Şube Cezaevi Komisyonu, İHD İstanbul Şube Kadın Komisyonu, Partizan Tutsak ve Şehit Aileleri, Yeni Demokrat Kadın yaptı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu