Güncel

İddia Değil Gerçek, Sedat Yurtdaş Hesap Verecek!

taciz_Sedat_YurtdasEril hukuk sisteminin tacizci ve tecavüzcüleri her daim koruduğu yıllardır bilinen bir gerçektir. Kadının ataerki toplumsal düzen karşısında tacize-tecavüze ses çıkaramaması, ses çıkarsa bile tacizci ve tecavüzcülerin yargılanmaması bize sistemin kadına bakış açısını bir kez daha göstermiştir.

 

Bilindiği üzere YDK’lı arkadaşımızın staj gördüğü Avukat Sedat Yurtdaş tarafından sistematik tacize uğramasıyla arkadaşımızın başlattığı hukuksal süreçte verdiği dilekçenin ardından C. Savcısı Sefa Suna arkadaşımızın beyanına dahi başvurmaksızın soruşturmayı “takipsizlikle” sonlandırmıştır.

Bugün (29.01.2014) verilen yargı kararına tepki göstermek için Diyarbakır Adliye Sarayı önünde basın açıklaması gerçekleştirdik. Keskesor LGBTİ, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Yeni Demokrat Gençlik’in destek verdiği basın açıklamasını okuyan YDK’lı Ezgi Gökalp ‘’Bizler kadına yönelik suçlarda ‘kadın beyanı esas alınmalıdır, aksini ispat yükümlülüğü erkeğe ait olmalıdır’ derken, kadının beyanını hiçe saydığını açıkça göstermekten geri durmayan ‘yargılama’dan çıkan bu karara çok mu şaşırdık? Elbette hayır!

Yıllardır taciz ve tecavüzün aklayacısı konumundan geri durmayan eril hukuk sistemini verdiği kararlardan çok iyi bilmekteyiz. Bu ‘erk’ek yargı kararlarından, NÇ’nin rızasını, iyi hal indirimlerini, serbest bırakılmaları, “büyük gösteriyorlardı “savunmalarından tahliyeleri iyi biliriz, bunlar sadece bir kaçı…

Bugünse verilen bu kararla kadına; tacize tecavüze uğrasan da sessiz kalmalısın(!) cevabı verilmektedir. Tacizci ve tecavüzcülerle bir arada yaşadığımız ortadır. Şimdi elini kolunu sallayarak gezen tacizci ve tecavüzcülere bir yenisi daha eklenmek istenmektedir: Sedat Yurtdaş!

Fakat ‘erk’ek yargının erkekleri ödüllendirdiği bu düzene boyun eğmeyeceğiz! Cinsel şiddeti teşhir etmeye devam edeceğiz!

Sedat Yurtdaş’ın daha önce birçok kadına aynı saldırılarda bulunduğu ve bu kadınların baskılardan dolayı durumlarını kadın kurumlarına bildirmelerine karşın, resmi makamlar önünde dillendirememesi, bizim Sedat Yurtdaş’ın tacizci olduğunu bildiğimiz gerçeğini örtmemektedir. Tacizcileri aklayan eril hukuk sisteminde, bu davanın takipçisi olmaktan vazgeçmeyeceğiz! Biz bitti demeden, bu dava bitmeyecek!’’ dedi.

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

Tacizci Avukat İstemiyoruz!

Tacizci Sedat Yurtdaş, hesap verecek!

 

AMED YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu