Güncel

“İSA ÖLMEDİ, KAVGAMIZDA YAŞIYOR!”

27.01Ankara: Azerbeycan’da yaşayan LGBTİ aktivisti İsa Şahmarlının kendisini asarak yaşamına son vermesini Ankara Kaos-GL protesto ederek basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında YDG-LGBTİ komisyonu da yerini aldı.
LGBTİ’leri yok sayan, yaşam dışına iten, yalnızlaştıran ayrımcı düzen katliamları devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 20 yaşındaki İsa’nın yaşamına son vermesini protesto etmek için Kaos-GL Yüksel caddesinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, LGBTİ’leri hiçbir yasanın korumadığı gibi, onları intihara sürüklemenin sürekli zeminlerinin atıldığı söylendi. İsa’nın sürekli olarak ötekileştirildiğine ve şiddet gördüğü söylendi. Sürekli olarak ‘Susma haykır, eşcinseller vardır!, İsa ölmedi kavgamızda yaşıyor!’ sloganları atıldı.
“Bu dünya benim renklerimi taşıyacak kadar güçlü değil! “
Açıklamada İsa Şahmar’lının ölmeden önce Facebook’a yazdığı yazı okundu. “Gidiyorum, hepiniz hakkınızı helal edin. Bu ülke, bu dünya bana göre değil. Ben mutlu olmaya gidiyorum… Anneme de deyin ki onu çok seviyorum. Hepiniz ölümümde günahkârsınız. Bu dünya benim renklerimi taşıyacak kadar renkli değil, elveda.”
‘Biz bu düzeni kabul etmiyoruz’ diyen Kaos-GL, temel haklarının biran önce yerine getirilmesi gerektiği söylendi. Son olarak, ‘susmayalım ki bu dünyanın renkleri solmasın, öfkemizi haykıralım ki gökkuşağı bayrağı boynumuza dolanan urgan olmasın!’ denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu