Güncel

“Travestiyiz, buradayız, alışın!”

Artan nefret ve ayrımcılığın bir örneği de geçtiğimiz günlerde İstanbul Avcılar’da gerçekleşmişti. Bu saldırıya karşılık eş zamanlı olarak LGBT derneklerinin eylemlerden biri de İzmir’de gerçekleşti.

İstanbul’un Avcılar ilçesinde, 7 Ekim 2012 tarihinde akşam saatlerinde trans bireylerin yaşadığı Meis Sitesi önünde toplanan bir grup tarafından trans bireylere karşı linç girişiminde bulunulmuştu. Linç girişiminde bulunan grup sürekli olarak “namus için ölürüz, canımızı veririz” sloganlarıyla halkı nefrete çağırmıştı.

Bu nefrete karşılık LGBT bireyleri bütün illerde eş zamanlı olarak eylem yaparak nefrete karşı “bize alışın” çağrısı yaptılar.

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği tarafından örgütlenen eyleme birçok kadın örgütünün destekçisi olduğu eyleme, İzmir YDK olarak katılım gösterdik. Alsancak Bornova sokağında yürümeye başlayan bileşen sık sık “Travestiyiz, buradayız, alışın” sloganları attı.

Kitle Alsancak Sevgi yolunda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada yaşam haklarını sırf kentsel dönüşüm adı altında öldürmeye çalışan devlete çağrı yapan LGBT bireyler şunları söylediler.

“Bu provokasyonu örgütleyen kişilerin bundan çıkarı nedir? Yetkililer harekete geçmek için bir transseksüelin öldürülmesini mi beklemektedir?”

Açıklamanın ardından yapılan konuşmalarda “Bugün burada LGBT bireyler ile insan haklarına duyarlı tüm birey ve örgütler olarak trans arkadaşlarımızın yaşadıkları bu zulümlerin takipçisi olacağız” denildi.

Eylem, “Nefrete İnat Yaşasın Hayat”, “Travestiyiz, Burdayız, Alışın” sloganlarıyla sonlandırıldı.

İzmir Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu