Güncel

Avcılar’da nefrete tepki sürüyor

İstanbul – Geçtiğimiz günlerde Avcılar’da trans bireylere yönelik linç saldırı 15 Ekim Pazartesi günü LGBT örgütleri tarafından yapılan bir eylemle nefret olayının gerçekleştiği Meis Sitesi önünde protesto edildi.

Saat 18.30’da bir araya gelen LGBT bireyler ve eyleme destek verenler “Travestiyiz, buradayız, alışın gitmiyoruz!” , “Barınma hakkımız engellenemez”, “Travesti bahane rant şahane!” pankartların açıldığı eylemde “Genel ahlak, kimin ahlakı”, “Baskı, şiddet ahlaksa; biz ahlaksızız”, Nefrete karşı ses çıkar” şeklinde slogan atıldı.

 

Eylemde nefret içerikli pankartla provokasyon

Site önünde toplanan kitle evlerden birinin balkonuna asılan nefret içerikli pankartı protesto etti.

Ardından basın açıklamasına geçildi. Açıklamayı Ebru Kıraç okudu.

Yeni yasa görüşmeleri yapılırken ve demokrasiye geçildiği iddia edilirken, devletin “yetkili ağızlarından, medya aracılığıyla toplumda nefret kültürü aşılanmaya devam edildiğini ve en ağır kurbanların maalesef transseksüeller olduğunu” vurgulayan Kıraç, bunun örneğinin 7 Ekim günü Avcılar’da translara yönelik linç girişiminde gördüklerini dile getirdi.

Depremden büyük hasar gören ve çökme riski taşıyan Meis Sitesi’ndeki binalarda oturmaya yine razı olan yoksullar, öğrenciler ve translar olmuştur” diyen Kıraç, çoğu linç ve katliam girişiminde olduğu gibi bu olaydan dışarıdan “birilerinin” yönlendirilmesiyle yapıldığının açık olduğunu vurgulayarak,  “Maraş, Çorum, Dersim katliamları başta olmak üzere bu coğrafyada devletin göz yumması ve hatta provokasyonuyla pek çok hazin kıyım yaşandığı bilinmektedir. LGBT bireyler olarak bizler de, Eskişehir sürgünü, Ülker Sokok ev Eryaman katliamlarını dün gibi hatırlıyoruz” şeklinde sözlerine devam etti.

 

Nefrete karşı kampanya

Kıraç “yetkililerin neden hala herhangi bir soruşturma yapmadığını sorarak akıllara, “Bu provokasyonda İçişleri Bakanlığı, Kaymakamlık ve Emniyetin parmağı var mıdır? Provokasyonu örgütleyen kişilerin bundaki çıkarı nedir? Örgütleyen ve katılan kişiler hakkında neden hala işlem yapılmadı? Polis ve savcılık saldırıların engellenmesi, saldırganların yakalanması için neden hala bir şey yamadı-yapmıyor?” sorularının geldiği belirtti.

Bundan sonra trans arkadaşlarının yaşadığı zulmün takipçisi olacağını duyuran Kıraç, “Transseksüel Soykırımına Karşı Dayanışma Kampanyası” başlattıklarını duyurdu, herkesi destek vermeye çağırdı.

Basın açıklamasının ardından “Nefrete inat yaşasın hayat!” , “Susma haykır translar vardır!” vb. sloganlarla eylem sonlandırıldı.

Eylemi düzenleyen Lambdaİstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, SPOD Sosyal Politikalar Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği, Siyah Pembe Üçgen İzmir LGBTT Dayanışma Derneği, Pembe Hayat LGBT Dayanışma Derneği, Kaos GL’ye; Eğitim-Sen 7 No’lu Şube üyeleri, Hayvan Hakları Savunucuları ve Sosyalist Yeniden Kuruluş da destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu