Güncel

Translar Bu Kez Avcılar’dan Sürülüyor

avcılar transPürtelaş, Ülker, Eryaman’da yaşanan transfobik linç ve sürgün politikası bu kez Avcılar’da hayata geçirildi. “Mahalle sakinleri” ve polis işbirliğiyle gerçekleşen operasyonda 15 trans gözaltına alındı.

İstanbul’un Avcılar ilçesindeki bir sitede oturan 15 trans vatandaş seks işçiliği yaptıkları gerekçesiyle polisin yaptığı ev baskınlarında gözaltına alındı.

Sitede oturan bir grup geçtiğimiz hafta trans vatandaşları kendilerini rahatsız ettikleri gerekçesiyle tencere ve tavalarla protesto etmişti.

Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Kumar Büro Amirliği’ne bağlı ekipler ev baskınlarıyla ilgili trans vatandaşların oturdukları sitede seks işçiliği yaptıkları ve sitedekileri rahatsız ettikleri yolunda ihbar aldıklarını söyledi. Bunun üzerine site ve çevresinini kuşatan polis, site sakini transları takibe aldı. Daha sonra polis 3 ayrı daireye baskın düzenledi. Ev baskınlarında 15 trans kadın gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 15 trans Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. 12 trans kadına ‘Kabahatler Kanunu’na Muhalefetten 169 TL ceza kesileceği, 3 transın da “fuhuşa yer temin etmekten” savcılığa sevk edileceği belirtildi.

Avcılardaki transfobik linç ve sürgün girişimi Kanaltürk’teki “Neşter” programında tartışıldı.

Avcılar’daki site sakinlerinden bir trans vatandaş programa telefonla bağlandı.

Site sakini trans vatandaş şunları söyledi: “Transseksüellerin yaşadığı bir apartmandan 3 tane daireyi neden satın aldınız? Siz daireleri satın aldığınızda biz zaten oradaydık. Yönetici ile birlikte beni apartman kapısında ‘evini bize satacaksınız’ diye bizi tehdit ettiniz.”

İsmini vermeyen bir transın ise “bu eylemler öncesinde her birimizin evini teker teker ziyaret edip bizim sizinle sorunumuz yok diye cümleler kurmadınız mı?” sorusu yanıtsız kaldı.

Ayrıca kendine ait evinde linç edilmekten korktuğu için Alanya’ya gittiğini söyleyen trans vatandaşa, trans vatandaşların mahalleden gitmesini isteyen site sakini “korktu, kaçtı” gibi ifadeler kullandı.

Haber: Kaos GL

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu