Güncel

Kadınlar Sebahat Tuncel için eylemde

İstanbul: Birçok kadın örgütü, bugün (6 Ekim) Sebahat Tuncel’e verilen 8 yıl 9 aylık “cezayı” protesto etti.

Saat 13.00’te Galatasaray Lisesi önünde bir arayan gelen ve aralarında Yeni Demokrat Kadın’ın da bulunduğu kadın örgütleri devletin kadın düşmanlığına ve Milletvekili Sebahat Tuncel’e verdiği cezaya tepki gösterdi.

“BDP’li vekillere dokunma!” pankartı açan kadınlar “Siyasi kadın tutsaklara özgürlük”, “Madem çıktı tezkere Tayyip sen git askere”, “Kadın düşmanı Tayyip’e fezleke var” vb. dövizlerle devletin savaş çığırtkanlığına da tepki gösterdi.

10 dakikalık oturma eylemi yapan kadınlar ardından basın açıklaması yaptı. Kadınlar adına açıklamayı Gülfer Akkaya okudu.

Açıklamada ilk olarak AKP’nin Kürt sorunundaki çözümsüzlüğüne ve savaşa yönelik dış politikalarına değinen Akkaya, “AKP’nin, ülke için deve dışında savaşın sesini yükselttiği bu günlerde, Başbakan’ın ve AKP’lilerin Kürt halkına siyasi temsilcilerine yönelen saldırıları cinsiyetçilik birleşerek BDP’li kadın milletvekillerine yoğun olarak yönelmiş durumda” dedi.

AKP’nin kadınlara yönelik cinsiyetçi ve şovenist yaklaşımını eleştiren Akkaya, AKP’nin kendilerini yıldıramayacaklarını, BDP’li kadın vekillere, KESK’li ve DÖKH’lü yol arkadaşlarına yönelen baskı ve şiddete karşı sesleri, dayanışmalarını yükselteceklerini belirterek açıklamasına son verdi.

Kadınlar tutsak kadınlara alkışları ve zılgıtlarıyla selam gönderdikten sonra eylem ”Vekilime dokunma, seçilmişe saygı duy!”, “BDP’li kadın vekillere dokunma” vb sloganlar atarak sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu