Güncel

Trans kadın tutsak Diren Coşkun ölüm orucunda

diren_coskunTrans kadın tutuklu Diren Coşkun, Hapishanedeki hak ihlallerinin son bulması, ameliyat ve tedavi hakkının iadesi için 6 gündür ölüm orucunda.

Tekirdağ 2 No’lu Hapishane’de tutulan trans kadın tutuklu Diren Coşkun, hapishanedeki hak ihlallerinin son bulması, ameliyat ve tedavi hakkının iadesi için ölüm orucunda. Coşkun, 25 Ocak’tan bu yana ölüm orucu eylemini sürdürürken, hapishane yönetiminin kendisini ceza ile tehdit ediliyor.

2017 yılının Ağustos ayında tutuklanan Keskesor aktivisti Diren Coşkun‘un ölüm orucuna başladığını İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyesi trans aktivist Kıvılcım Arat, Twitter hesabından duyurdu.

Tekirdağ’da Coşkun’u ziyaret ettiğini belirten Arat, arkadaşının hapsihanedeki hak ihlallerini, “Burada insan onuruna aykırı birçok uygulamaya maruz kalıyorum. Üzerimizdeki ağır tecridin kaldırılması, gasp edilen ameliyat ve tedavi hakkımın iadesi için bedenimi ölüme yatırıyorum. 25 Ocak’tan beri ölüm orucu eylemine başladığımı demokratik kamuoyunun bilgisine sunuyorum” şeklinde yaşadıklarını aktararak ölüm orucuna başladığını duyurdu.

“Burada insan onuruna aykırı birçok uygulamaya maruz kalıyoruz”

“Ameliyat ve tedavi hakkım engellenecekse ve üzerimizdeki tecrit kalkmayacaksa ölümü tercih ederim. Burada insan onuruna aykırı birçok uygulamaya maruz kalıyoruz. Ağustos ayından beri tutukluyum ve hala bir cımbız alabilmek için dilekçe yazıp duruyorum. Kantinde yalnızca traş köpüğü, jilet, erkek iç çamaşırı gibi erkeklere özgül ihtiyaçlar var. Bir insan tutuklandığından beri 3 defa intihar ediyorsa büyük bir sıkıntı vardır değil mi? 3 defa intihar girişimim oldu ama hala ne bir adım atılıyor, ne cevap veriliyor.

1. Sulh Mahkemesi’ne dilekçe yazdım, doğru yere başvurmama rağmen Nöbetçi Sulh’a yönlendirdiler. Onlar da yanlış diyerek tekrar 1.Sulh hukuk mahkemesine yönlendirdiler. Tutuklandığım günden beri hukuk ve sağlık sisteminin içinde sürekli hak yoksunluğu yaşıyorum, sürekli keyfi uygulamalarla karşılaşıyorum” diyerek yaşadıklarını aktardı.

“Ben de ‘Ölüme yatmışım, siz hangi cezadan bahsediyorsunuz”

Tekirdağ 2 No’lu’da sürekli yaşadığımız şeyler; haktan yoksun bırakma, hak gaspı, istismar, taciz, tecrit. Ölüm orucundan vazgeçirmek için hapishane yönetimi ceza ile tehdit ediyor sürekli. Ben de ‘Ölüme yatmışım, siz hangi cezadan bahsediyorsunuz’ diyorum.

Kıvılcım Arat ise, Tekirdağ 2 No’lu Cezaevi’nde kişileri adım adım ölüme iten sistemli bir kurgu olduğunu söyleyerek, “Binlerce erkeğin arasında 2 trans mahpus gün be gün ölüme itiliyor. Tekirdağ Devlet Hastanesi’nden revirdeki hekimlere, infaz koruma memurlarından yönetime kadar herkes bu baskı mekanizmasının bir parçası” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu