Güncel

Regl tabusu kadınları öldürüyor

regl_kadinNepal’de “chhaupdi” adı verilen eski bir geleneğin her gün daha fazla kadının ölümüne yol açtığı gün yüzüne çıktı. Son olarak Nepal’in başkenti Kathmandu’da bir kadın boğularak katledildi. Ölen kadın, regl döneminde olduğu gerekçesiyle kendi evinde uyumasına izin verilmiyordu. “Chhaupdi” Nepal’in batısında Hindu diniyle yakından bağlantılı olarak işletilen eski bir gelenek. Regl döneminde olan kadınlara “kirli” olarak bakılıyor. Regl dönemindeki kadının ailenin yiyeceklerine dokunduğunda bütün ailenin hasta olacağına, ağaca dokunduğunda meyve vermeyeceğine inanılıyor.

Bu nedenle regl döneminde kadınların ailenin yanında olmasına ya da onların evine gitmesine izin verilmiyor. Bu süreçte kadınlar tehlikelerle dolu doğada kulübelerde beklemek zorunda bırakılıyorlar. Bu süreçteki kadınların birçoğu ise kaldıkları bu yerlerde tecavüze uğramakta, yılan ısırması ya da boğulma sonucu ölmekte.

Nepal’de bu ataerkil geleneğe karşı büyük bir bilgilendirme kampanyası mevcut. Nitekim 2016 yılında bu geleneğin kanunen yasaklanması sağlanmış durumda. Ancak ataerkil yapı ve onun gelenekleri, çıkartılan yasalardan çok daha güçlü, yaygın ve köklü. Bu nedenle de kadınların regl tabusuna karşı mücadelesi de devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu