Güncel

Trans intiharları politiktir-4

H. Merkezi: 5 Ocak günü İstanbul’da ardında bir video bırakan Mehtap Zengin’in (Eylül Cansın) intiharı ile ilgili sorularımızı Kars LGBT aktivisti Ozan Uğur yanıtladı:

 

“İntiharlar, devlet ve toplum eliyle işlenen cinayetlerdir”

Ozan Uğur (Kars LGBT aktivisti): Mehtap’ı tanımam. Aslında intihar eden birçok kimseyi tanımam. Geçtiğimiz aylarda intihar eden Mehmet Pişkin’i de tanımıyordum. Ama onun intiharında da gördük ki mesele cinsel yönelim ya da cinsiyet kimliğimiz olmaksızın bizleri intihara sürükleyen şey tamamen toplumsal sebeplerden meydana geliyor. Mehtap trans bir bireydi. Videodan anladığımız kadarıyla da seks işçiliği yapıyordu fakat buna izin vermeyen birileri vardı. Kimdi bu birileri peki? Aslında onun gibi toplumun dışına itilmiş diğer translardı. Onların kurdukları çetelerdi belli ki. Devlet-polis-çete işbirliğinden bahseden slogan açık aslında.

Trans kimlikler ya da seks işçiliği yok edilemeyeceğine göre devlet tarafından kontrol altında tutulmak isteniyor devlet kolluk güçlerini kullanırken polis ise kendi çalıştıkları semtlerde güç haline gelen çeteleri kullanıyor. Peki translar çete olmayı nereden öğreniyor? Aslında tam da devletin kendisinden. Seks işçilerinin yolda müşteri aramak için gezdikleri mekanları o bölgede güçlü olan birkaç trans özel mekan ediniyor ve kendi gözetiminde çalışmaya izin veriyor ya da vermiyor. Aslında biraz da devlete benzemeye başlıyor. Bence Gani Met’in yazısı okunmaya değer bu açıdan. Kendini var etmek için kendini yok etmeye çalışana benzeyen ve iktidarını kurup kendi ötekisini yaratan bir zihniyet mevcut.

İntihar meselesine tekrar dönecek olursak, bunlar açıkça devlet ve toplum eliyle işlenen cinayetlerdir. Okyanus Efe’nin arkasında bıraktığı notu hatırlayalım: “Ne boka yaradı normal olmak?” Bizi normalleştirmeye çalışırken toplum aslında “normal olmayanlarımızı” intihara sürüklüyor. Ya öleceğiz ya da toplumun kurallarına uyup kendi ötekilerimizi yaratacağız. Biz de iktidar olacağız, 2 seçenek var önümüzde. Ama bu seçenekleri reddedip tüm bu cinayet girişimlerine dur diyen bir LGBT hareketi de mevcut. Ne iktidar olur başkasını ezeriz ne de ölürüz diye direnen örgütlü LGBT’ler tüm bu “ahlak, devlet, çete, toplumsal değer” ablukasının karşısında direniyor ve dayanışmaya çağırıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu