Güncel

Trans intiharları politiktir-3

H. Merkezi: 5 Ocak günü İstanbul’da ardında bir video bırakan Mehtap Zengin’in (Eylül Cansın) intiharını bu kez Mersin 7Renk, Dersim Roştiye Asme ve İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’ne sorduk:

 

“Trans intiharları, nefret cinayetidir”

Mertkan Yılmazer (İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği): Bir yandan devlet-polis-toplum saldırılarına maruz kalıp var olma mücadelesi sürdürürken bir yandan da rant için çete kuran trans kadınların eline düşüp işkenceye maruz kalması Mehtap’ı intihara sürükledi.

Devlet-polis ve toplumun ötekileştirmesine, fiziksel ve psikolojik şiddetine ek olarak, sırf 100-200 lira daha fazla para kazanmak için devletleşen trans kadın çetelerinin de bu intiharın faili olduğunu, devlet-polis ve toplumun ötekileştirmesi ile mücadele ederken bu devletleşmiş çetelerle de mücadele edeceğimizi söylüyoruz.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği olarak bu çetelere karşı hukuki mücadeleyi başlattık, kadın örgütlerini ve Yeni Demokrat Kadın’ı da bu mücadelemizde yanımızda görmek istiyoruz. Toplumun intihara sürüklediği transların ölümleri nefret cinayetidir.

 

“Devlet-polis çetelerle ortak”

Elif Tuna Şahin (Mersin 7Renk): Mehtap’ı ölüme sürükleyen gerçeğe baktığımızda, LGBT içindeki çeteleşmeler, özellikle trans kadınların “annelik” kavramının altında yatan, “yanımda kalıyorsa bana para getirecek” gerçeğinden ortaya çıkıyor.

Trans kadınları seks işçiliği yapmaya zorlayan tam da bu gerçek. Aile içinde dışlanan trans kadınlar bu çetelerin eline düştüğünde “para makineleri” haline geliyor. Şiddet, uyuşturucu, hırsızlık gibi her türlü pisliğin içine girmeye zorlanıyor. Devlet-polis bu çeteleşmeye karşı herhangi bir işlem yapmazken İzmir, İstanbul gibi büyükşehirlerde bu çeteleri destekleyen, ortaklaşan bir tavır sergiliyor. LGBTİ dernekleri bu trans çeteleri görmezden geliyorlar.

 

“Heteroseksizmi önce kendi bedenlerimizden atmalıyız”

Dersim Roştiya Asme: Heteroseksist düzenin ikiyüzlü ahlaki ve politik tercihlerinin bir sonucudur trans intiharları. Translara seks işçiliğinden başka bir iş ve hayat hakkı tanımayan heteroseksist sistem aynı zamanda translar için insanlık dışı bir yaşamı dayatmaktadır. Heteroseksist kültürün LGBTİ veya dışında yayılmasının önüne geçmek, heteroseksizmi öncelikle kendi bedenlerimizden atmak zorundayız.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu