Güncel

Avcılar’da göçmen kadınlar için eylem

H. Merkezi: İHD İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu bugün (21 Ocak) yaptıkları basın açıklaması ile Suriye’den Avcılar’a gelen ve burada kaybolan iki göçmen kadının akıbetini sordu.

Avcılar Kaymakamlığı önünde basın açıklaması yapan İHD Kadın Komisyonu “Suriyeli kadın ve çocuklar kaybedilmesin” pankartı açtı. Sık sık “Göçmen kadınlar yalnız değildir“, “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Bijî yekitiyê jinan” sloganlarının atıldığı eylemde  İHD Kadın Komisyonu adına açıklamayı MYK üyesi Dilber Yüksel yaptı.

Yüksel,  İstanbul başta olmak üzere bütün büyük kentlerde göçmen kadınların kaçırıldığını, bedenlerini satmaya zorlandıklarını belirtti. Karşı koyan kadınların ölümle tehdit edildiğini söyleyen Dilber, “En kötü koşullarda, en ucuz işlerde çalıştırılmaktadırlar. Her an işten çıkarılma, yeri geldiğinde sınır dışı edilmekle tehdit ediliyorlar. Erkek egemen kapitalist sistem, zorunlu göç ve diğer nedenlerle gelen göçmen kadınları karın tokluğuna çalıştırarak, daha fazla değer kazanmaktadır. Çaresizliğin girdabına sürüklenen göçmen kadınlar ikinci, üçüncü eş olarak imam nikahı ile zorla evlendirilmekte ve bu evliliklerden doğan çocuklar sosyal ve hukuki haklarından yoksun kalmaktadır. Ayrıca yaygın bir şekilde muta nikahı ile kadınlar pazarlanmaktadır” diye konuştu.

 

Suriye’den göç ederek İstanbul’a gelen 25 yaşındaki Şiraz Bekir İbrahim, 20 günlük bebeği ve eşinin 17 yaşındaki kız kardeşi Cuma Neslihan Muhammet‘in, bu felaketleri yaşadığını söyleyen Dilber, Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde ikamet eden, sabah işe gitmek için evden çıkan iki kadın ve bebeğin kaybolduğunu hatırlattı. Dilber, ailenin ilk olarak Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu ancak hala haber alınamadığını kaydetti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu