Güncel

Amed’de “elimiz hamuruyla” toplandık

Bugün Yeni Demokrat Kadınlar olarak Amed’de bir araya gelerek şiddet ve şiddet türleri üzerinde tartışmalar yürüterek Yeni Demokrat Kadın’ın Cinsel Şiddet üzerine 21-21 Şubatta İstanbul’da gerçekleşecek olan konferansa dair neler yapabileceğimizi tartıştık ve kararlar aldık.

Çaylar ve pastalar eşliğinde “elimizin hamuruyla” başladığımız tartışmalarımız ilk önce kadın dayanışmasının gerekliliği ve kadın örgütlüğünün önemi üzerinde yoğunlaştık. Kadınların örgütlü mücadele yürütme gerekliliğini ve kadın örgütlenmesinin bizim bilincimizi daha fazla ileriye taşıyacağından hemfikirdik. Bizlerin daha örgütlü duruşu erkek egemen sisteme karşı vereceğimiz mücadelenin daha etkin olabilmesi için önem arz ettiğini benimsedik ve kendi kadın yaşam alanlarımızı oluşturmakla bu tarz toplantı ve etkinliklerle bunu daha çok içselleştirebileceğimiz kanısı ortaya çıktı. Çünkü biz kadınlar Amed’de Kobanê serhildanında kadın kimliğimizle alanlardaydık, Newroz’da 1 Mayıs İşçi ve Emekçi bayramında direnişçi kadınlar olarak alanlardaydık ve olmak istiyorduk.

Gerçekleştirdiğimiz toplantını ikinci bölümde şiddet ve şiddet türlerini içimizden bir arkadaşımız bize sesli bir şekilde okudu. Okuduğunda bazen durup “Ben buna maruz kalmıştım” demişti aslında sadece o arkadaşımız değil içimizden hepimiz aynı cümleyi kuruyorduk. Biz, aile tarafından, devlet tarafında, sosyal çevremiz tarafından sürekli şiddete maruz kalıyoruz. Şiddet türlerinden en önemli ve daha uzun tartıştığımız konu cinsel şiddet oldu. Bizler konuştukça ve tartıştıkça farkına vardık ki erkek cinsel şiddet üzerinden bize hâkimiyet kurmaya çalışarak itaat altına almaya çalışıyor. Tartışmalarımız ilerledikçe Yeni Demokrat Kadın dergisinde yer alan deneyimleri okuyarak gerçekliğin daha da farkına vardık.

Toplantımızın sonuna doğru yaklaştığımız da İstanbul’da gerçekleşecek toplantımız için takı yapma kararı aldık. Yaptığımız takıları şehir merkezinde ve üniversite’de açacağımız YDK standıyla kadınlara hem takılarımızı hem de konferansımıza çağrı yapmaya karar verdik. 23 Ocak’ta tekrar biraraya gelerek ilk takılarımızı yapmaya başlayacağız. Bir diğer kararımız ise 17 Şubat’ta tekrar biraraya gelerek “Kadın beyanı esastır” ilkesi ile ilgili tartışmalar yürütmeye karar verdik.

 

Amed’den bir YDK’lı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu