Güncel

Tiksindiricisin RTÜK!

“Hamileyken dışarı çıkma, 22.00’den sonra alkol alma ve satma, sigara içme, evlenmeden önce el ele tutuşma, 3 çocuktan az doğurma, kürtaj olma, tecavüze karşı çıkma, haklarına sahip çıkma, onu yapma, bunu yapma, bunların hiçbirini yapma!”

Devletin, hayatımız üzerinde uyguladığı ve her geçen gün kapsamını daha da genişletmeye çalıştığı “sansür”, televizyon programlarında da yoğun olarak kullanılıyor. Her gün 3’er, 4’er kadının tecavüzünü, katledilmesini onaylayan “namus bekçisi” zihniyet, plastik çiçekler kadar samimi. Film ya da dizi izlerken bir anda ekranın her yanında uçuşan tasarım harikası çiçekler görebilmek mümkün sigarayı sansürlemek için.

Sansürün kendisi zaten başlı başına bir saldırıyken, bu sansürü yapış biçimi de ayrıca çirkin. İliklerimize kadar öfke dolduran erkek egemen sistem, televizyon programlarına da çok iyi öğretmiş “oto sansürü”. Örnek mi?

CNBC-E ve E2 çevirilerinde “seks” kelimesi “anlık zevk”, “fahişe” için de” kevgir” kelimeleri kullanılıyor.

Sansür için seçilen kelimelerin kavramsal anlamı üzerine yorum yapmak gerekli elbet fakat tüyleri diken diken eden bu örnekleri seçerlerken zihinlerinde nasıl algılar oluştuğunu düşündüğümüzdeki tiksinme hissinden dolayı yorumsuz bırakmayı tercih ediyoruz.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu