Güncel

Amed’de “Barış Yürüyüşü”

Amed: 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle, Amed’de homofobi ve transfobi karşıtı bir “Barış Yürüyüşü” gerçekleştirildi. İstasyon Caddesi boyunca yapılan yürüyüş, slogan ve zılgıtlarla miting alanı olan İstasyon Meydanı’nda sonlandırıldı. KeSKeSoR LGBT Oluşumu, Amed Anarşi Kolektifi ve Yeni Demokrat Kadın olarak bizim de katıldığımız yürüyüşte; “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Homofobik/Transfobik devlet, yıkacağız elbet”, “Biji berxwadana Rojava”, “Susma haykır, eşcinseller vardır”, “Gezi’den Amed’e, LGBT’ler her yerde” sloganları atıldı.

Alkışlarla karşılanan kortej, alana girişte cinsiyetçi yaklaşımlara tepki olarak, erkek arama noktalarından girmeyi reddetti. Polisin dayatmacı tutumu sonrasında tartışmalar yaşandı ve bu sırada da sık sık nefret söylemleri ve sözlü tacizler gerçekleştirildi. Fakat kararlı tavrımız karşısında polis geri adım attı ve kadın arama noktalarından geçilirken sloganlarla eril devlet zihniyeti protesto edildi.

Alanda da sık sık maruz kalınan tacizlere karşı örgütlü bir tavır sergilenirken, bir diğer yandan kitleden gelen olumlu tepkiler ağırlıktaydı. Gökkuşağı bayraklarıyla alana rengini katan LGBT bireylerin; 2012, 1 Eylül’ünde yaşanan saldırının ardından yine alanlarda yer alarak verdiği mesaj “Alışın, buradayız”dı.

Amed YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu