Makale

Tecavüzcü Çitil kadınlar tarafından bilinir!

Tecavüzcü TC’nin yaklaşık bir aydır aktif olarak yürüttüğü kirli savaş, yaptığı katliamlarla devam ederken, bir dönemin “iyi iş” çıkaran “adamlarından” yeniden yararlanmayı da ihmal etmiyor.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ)’yı yeniden yapılandıran TC, 1990’lı yılların katliamcı ve tecavüzcü komutanlarından yeniden yararlanmak için onları “ödüllendirerek” işe başladı. Bahsettiğimiz kişi YAŞ’ta terfi ettikten sonra Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’na getirilen Musa Çitil…

Kadın örgütleri YAŞ kararıyla tümgeneralliğe terfi ettirilen ve ardından Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’na atanan Musa Çitil’i iyi tanır. Çitil’in Dêrik’te 13 köylünün katledildiği davada yargılanmasından 13 kez ağırlaştırılmış müebbeti istenmişti. Ayrıca Çitil, gözaltında onlarca insanı kaybetmiş, kadınlara cinsel işkence uygulamıştı. Sonuç olarak Çitil, hakkındaki tüm davalardan beraat etti!

Gelin Av. Eren Keskin’in Musa Çitil ile ilgili bir hatırlatmasına bakalım:

“Musa Çitil’in yaklaşık 17 yıl önce adını duymuştum ilk kez… Mardin Derik’te Ş.A. gözaltına alınmış ve gözaltında tecavüze maruz kalmıştı. Sorumlu Musa Çitil’di.  Yıllarca, o dönem yüzbaşı olan Musa Çitil hakkında dava açılması için uğraştık.”

Keskin, “Bu yükü artık taşıyamıyorum, artık konuşmak istiyorum, ne olur bana yardım edin” diyen E.Ş’nin de benzeri bir cinsel şiddete maruz kaldığını yazmıştı.

Ş.A, 1993’te Mêrdîn’in Dêrik ilçesi Taşıt Köyü’nde gözaltına alınmasının ardından dört günlük gözaltı sürecinde Derik Jandarma Komutanı Musa Çitil’in kendisine tecavüz ettiğini belirterek, Mardin Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak savcılık her zamanki gibi kendi “adamını” koruma saiki ile hareket etmiş ve netice olarak takipsizlik kararı vermişti.  Tecavüze ilişkin rapor hazırlanmasına rağmen Musa Çitil’e beraat verilmişti. Bu davada AİHM “etkin soruşturma yürütülmediği” gerekçesiyle Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkûm etmişti.

Musa Çitil ve 405 asker hakkında dava açıldı, ardından davanın “güvenlik” gerekçesiyle dava Mêrdîn’den Çorum’a taşındı ve tecavüzcüsünü koruyan devletten beklenen refleks ile dava sonuçsuz kaldı.

 

Çitil sadece bir örnek

Ş.A. ve E.Ş. TC’nin terfi eden komutanlarından cinsel işkence gören onlarca kadından bir kaçı sadece belki de. Musa Çitil ise bugün de başta kadınlar olmak üzere gözaltına alınan onlarca kişinin yaşadıklarından çok net gördüğümüz cinsel şiddeti uygulayan TC komutanlarından sadece biri.

Musa Çitil denilen bu tecavüzcü ve katliamcı “adam” onlarca Kürdün akıl “almaz” işkence yöntemleri ile katlederken kadınlara bu işkencelerin yanı sıra cinsel işkence uygulayan ve her defasından “nedense” hakkında takipsizlik kararı verilerek kurtulan, hatta sonra terfi eden “adama” doğru yükselen biridir.

 

Kadınlar mesajı aldı

Devletin savaş politikasının önemli parçası olarak kadına yönelik cinsel şiddet, yeniden uygulamak istediği “politika” bugün Musa Çitil özgülünde yeniden karşımızda durmaktadır.

YAŞ kararıyla birlikte Musa Çitil’in terfi etmiş olması ve T. Kürdistanı’na gönderilmesi şu anlama geliyor; Kürdistan’a ilişkin kirli savaş politikalarında ve kullanılan yöntemlerde (özellikle kadınlara uygulanan yöntemler) hiçbir değişim yok! Verilmek istenen mesaj ise, tecavüz gibi cinsel işkence yönetimi ile meşhur komutanları aracılığıyla kadınlara gözdağı vermektir.

Kadınlar bu mesajı almıştır ve bu mesajı kadınlar verdikleri ve verecekleri mücadele ile yanıtlayacaklardır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu