Güncel

“Tecavüzü seyreden tecavüze ortaktır”

H. Merkezi: 10 Mart’ta Mis sokak’ta yaşanan tecavüz girişimi ve ardından olaya müdahale etmek isteyen translara yönelik polis saldırısını protesto eden kadınlar Taksim’de eylem yaptı.

Aralarında birçok kadın ve LGBT kurumunun da olduğu kadınlar Mis Sokak’ta buluşarak “Bu sokakta tecavüz var” yazılı pankart ve “Tecavüzü seyreden tecavüze ortaktır”, “MOBESE’ler kimi izliyor?”, “Polis uyur biz sokaktayız”, “Kadına yönelik şiddete son” dövizler taşıdı.

Düdük ve ritim aletleriyle şiddete, tecavüze karşı ses çıkaran kadınlar, “Çık çık sokağa korkma tecavüze dur de”, “Duy duy sesimizi duy korkma sen de yeter de”, “Geceleri de sokakları da istiyoruz”, “Bağır herkes duysun erek şiddeti son bulsun”; “Güvenlik bahane MOBESE’ler hikaye”, “Jin jiyan azadi” sloganlarını attı.

Buradan tecavüz gürüşümünün yaşandığı sokağa yürüyen kadınlar burada bir açıklama gerçekleştirdi. Kadınlar, tecavüzü izleyen ve sessiz kalan erkeklere seslendi: “10 Mart günü burada yaşanan tecavüz saldırısının hesabını erkekliğinizden sormak için buradayız. Bu olayan müdahale etmeye çalışmış tek kişinin de ağır bir biçimde dövülmüş olmasını hesabını sormak için buradayız” dedi.

Kadınlar, olay sırasında hızla haber verilmesine rağmen, bir kaç yüz metre ileride olan Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü polislerinin yarım saat sonra geldiklerini hatırlattı. Kadınlar, esnaf ve polise de seslenerek “Polis güçlerinin neden hala bulamadığını sorarak için buradayız! Tecavüz saldırısına uğrayan kadının ‘sermaye’ olup olmadığını sorarak suale başlayanlar seks işçiliğinin değil, tecavüzcülerin yargılanması gerektiğini suale bağırmak için buradayız” dediler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu