Güncel

Cadı suçlamasıyla kadınlar öldürülüyor!

Papua Yeni Gine’de cadılıkla suçlanan 2 kadın, 3 gün boyunca işkence gördükten sonra öldürüldü.

cadı avıPost-Courrier gazetesi, cadılıkla suçlanan kadınların Lopele köyünde, önce linç edildiğini ardından da başlarının kesildiğini yazdı. Olay sırasında bölgede bulunan polis yetkilisi Herman Birengka ise kadınları kalabalığın elinden almak için çok uğraştıklarını ancak başaramadıklarını söyledi.

Birengka, 2 kadının Lopele’de bir öğretmenin ölümünden sorumlu tutuldukları için köye getirildiklerini ve 3 gündür işkence gördüklerini belirtti.

Şubat ayında da bir kadın yakılmıştı

Mount Hagen bölgesinde bir hastanede altı yaşında bir oğlan çocuğunun hayatını kaybetmesinin ardından, akrabaları bu ölümün yapılan büyülerden kaynaklandığını ileri sürdü. Aralarında Leniata’nın da olduğu üç kadını sorguladıktan sonra Leniata’ya sıcak ütüyle işkence yaparak ölen çocuğa büyü yaptığını söylettiler.

İşkence altında aldıkları bu “itiraf”ın ardından kadını bir iple bağlayıp, üzerine benzin dökerek kadının bedenini ateşe verdiler. Kadının ölümünü yüzlerce kişinin izlediği ve fotoğraflarını çektiği, polisin ise kalabalıktan korktuğu için olaya müdahale etmediği belirtildi.

Kadının ölümünün ardından açıklama yapan polis şefi Kaiglo Ambane, bu cinayetin soruşturulacağına ve sorumluların adalet önüne çıkarılacağına söz verdi. Avustralya Associated Press’e konuşan polis memuru Dominic Kakas da kadınların büyücülükle suçlanıp yakılmasının ülkede süregelen bir sorun olduğunu söyledi.

Cadı avı ülkede yaygın bir sorun

Başbakan Peter O’Neill yaptığı açıklamada büyücülük/cadılık suçlamalarıyla gerçekleştirilen barbarca cinayetlerin ülkenin bazı bölgelerinde çok yaygın hale geldiğini söyledi. Kadınların kara büyü yaptığına olan inancın erkek şiddetine neden olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Papua Yeni Gine Özel Raportörü Rashida Manjoo da 2012’de yayınladığı raporda, ülkedeki kadınların üçte ikisinin ev içi şiddet gördüğünü söylemiş, büyücülük bağlantılı cinayetlerin alkol ve uyuşturucu etkisi altında genç erkekler ve oğlan çocukları tarafından işlendiğini belirtmişti.

Kaynak: cumhuriyet.com.tr ve bianet.org

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu