Güncel

“Kentte kadın var!”

H. Merkezi: TMMOB Şehir Plancıları Odası Kadın Komisyonu yaptığı yazılı açıklama ile yerel yönetimlerde cinsiyet eşitsizliğine karşı bir anlayış geliştirilmesi gerektiğini belirterek “Kentte kadın var” dedi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Kadın Komisyonu yazılı bir açıklama yaparak yerel yönetimlerde cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan uygulamalar yapılmasının kadınların ve aslında toplumun hakkı olduğunu belirtti.

“Yeni yasa daha erişilmez kıldı”

29 Mart 2009‘daki son yerel seçim sonuçlarına göre; Türkiye‘de kadın belediye başkanlarının oranı BİNDE 9, kadın belediye meclis üyelerinin oranı YÜZDE 4,5, kadın il genel meclis üyelerinin oranı ise YÜZDE 3,5‘dır” diyen komisyon 6360 Sayılı Büyükşehir Yasasıyla yetersiz olan kadın temsiliyet düzeyinin, belde belediyelerinin kapanması ve yönetimin merkezileştirilmesiyle kadınlar için daha da erişilmez hale getirildiğine vurgu yaptı.

“Kadının eşit temsili”

Siyasi partiler, yıllardır, Türkiye‘nin kadın-erkek eşitsizliği sorununu söylemlerinde devamlı dile getirmekte ama kendi içlerinde dahi eşitliksiz uygulamalarını sürdürmektedirler” diyen komisyon son olarak “Biz plancı kadınlar, her siyasi partiden, yerel yönetimlerde kadınların seçilme hakkı için açık bir program ve eylem planı oluşturmasını; bu programları yerel seçim öncesinde kamuoyuna beyan etmesini bekliyor; eşit, özgür ve barış içinde yaşayan bir toplum adına, kadınların yerel siyasette eşit temsil edildiği yerel yönetimler istiyoruz” diyerek açıklamalarını sonlandırdılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu