Güncel

Taksim’de Hande Kader için eylem “Hayatımız için sokaktayız”

İstanbul’da transfobi karşıtı LGBTİ ve kadın örgütleri yakılarak katledilen trans kadın Hande Kader için bugün (21 Ağustos) akşam saatlerinde basın açıklaması düzenledi. Aralarında Yeni Demokrat Kadın, Sosyalist Kadın Meclisleri, Demokratik Kadın Hareketi ve Hevi LGBTİ gibi birçok LGBTİ ve kadın kurumunun katıldığı eylem için kitle Taksim Tünel Meydanı’nda biraraya geldi.

Bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Hande için adalet! Herkes için adalet” yazılı ve İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği imzalı pankartın açıldığı eylemde yürüyüş yapmak isteyen kitle polis ablukası ile karşılaştı. Polis ablukası altında yapılan açıklamada sık sık “Trans cinayetleri politiktir“, “Hande Kader burada katilleri nerede” sloganları atıldı.

“Birlikte mücadele ederek katliamlara son vereceğiz”

Eylemde ilk sözü alan HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu konuşmasında Hande Kader’in katledilmesi ve Cizre katliamlarının faillerinin aynı zihniyete sahip olduğuna dikkat çekti. Kerestecioğlu konuşmasının devamında LGBTİ haklarının demokrasi için vazgeçilmez olduğunu belirterek, birlikte mücadele ve dayanışmanın katliamlara son vereceğini ifade etti. Kerestecioğlu’nun ardından CHP’li Sezgin Tanrıkulu da bir konuşma gerçekleştirdi.

“Trans cinayetleri politiktir”

Eylemi örgütleyen kurumlar adına yapılan ortak açıklamayı İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Başkanı Ebru Kırancı ve trans aktivist İdil Su okudu. Yapılan açıklamada trans cinayetlerinin politik olduğuna değinilerek şunlara yer verildi: “Seks işçiliğinin illegal alana itildiği, seks işçisi kadınların şiddet cenderesine sıkıştırıldığı, ‘saygın tutum’, ‘iyi hal’, ‘ağır tahrik’ gibi erkek dayanışmasının en güzide örneklerinin mahkeme kararları ile uygulandığı nefret söylemlerinin muktedirler tarafından ayyuka çıkarıldığı bir ülkede bu cinayetlerin ‘politik’ olduğunu dillendirmek en doğru belirleme olsa gerek.”

Dîlok katliamında katledilenlerin de anıldığı eylemde, polisin izin vermediği yürüyüş; kitlenin İstiklal Caddesi boyunca yer yer dövizlerini açması, yer yer slogan atması ile abluka delinerek gerçekleştirilmiş oldu.


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu