Güncel

HANDE İÇİN ADALET İSTİYORUZ!

Hande’nin katilleri aramızda!

hande_kaderTrans kadın Hande Kader’in cenazesi, kendisinden haber alınamadan geçen bir haftanın ardından Zekeriyaköy’de yakılmış halde bulundu. Hande’nin bedeni, bir morgda DNA incelemesi sonucunda teşhis edilmeyi beklerken; katil aramızda dolaşmaya devam ediyor. İşlediği nefret cinayetinin açığa çıkmayacağına güvenen bir fail daha, her gün bizimle aynı sokaklarda yürüyor; evimize ve kimbilir belki de yatağımıza giriyor.

Onlar yalnız değil! Arzu Has’ın, Çağla Joker’in, Dora Özer’in, Çingene Gül’ün yaşamına göz dikenler, 23 yaşındaki Hande’nin gencecik bedenini yakanlar gücünü heteroseksist toplum düzeninden alıyor. Translara okul-iş yaşamını zindan eden, seks işçiliğinden başka iş olanağı bırakmayan, aynı gece birlikte olduğu kadına ölümü reva gören, Figen’i, Eylül Cansın’ı intihara sürükleyen ikiyüzlü ahlak anlayışından alıyor. Trans katillerini cezasız bırakan, failin “ters ilişki teklif etti, öldürdüm” savunmasına dayanarak “haksız tahrik” indirimleri uygulayan yargıdan alıyor. Onlar bu suçu birlikte işliyor!

Bizler ayrımcılık ve nefret dolu yasalar ve politikalarla, kendisinin farklı gördüğü hiçbir şeye/kişiye yaşam hakkı tanımayan bu düzeni tanımıyoruz! Homofobik, transfobik, bifobik saldırılara karşı LGBTİ’lerin taleplerini taleplerimiz kabul ediyor; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinin Anayasa’nın “eşitlik” ilkesi altında güvenceye alınmasını, nefret suçlarına karşı yasal düzenlemeler yapılmasını istiyoruz! Nefret suçlarının etkili bir şekilde soruşturulmasını, kadın ve LGBTİ cinayetlerinde indirimlere son verilmesini talep ediyoruz!

Bizler, trans ve natrans kadınlar olarak nefrete bir “kurban” daha vermeyeceğiz, bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Bizler hayatlarımızı sokakta bulmadık, sokaklarda kaybetmeyeceğiz! 21 Ağustos Pazar günü Hande’nin duyulmayan sesini haykırmak için, hayatlarımız için, hayatı çalınan kadınlar için sokaklarda olacağız. Bütün kadınları bu sese ses vermeye ve Hande için adalet talep etmeye çağırıyoruz!

Saat: 19.00

Tarih: 21 Ağustos 2016, Pazar

Yer: Tünel/Taksim

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu