Güncel

“Dîlok katliamını asla unutmayacak, asla affetmeyeceğiz”

Dîlok: 54 kişinin Dîlok katliamında yaşamını yitirmesinin ardından ülkenin birçok yerinden heyetler Dîlok’a gelerek katliamın yaşandığı yerde katliamı lanetledi. Bugün aralarında Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM),Yeni Demokrat Kadın( YDK), Partizan, Suruç Aileleri İnisiyatifi, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, HDP Siirt Milletvekili Besime Konca ve Barış Anneleri katliamın yaşandığı yerde “Unutursak kalbimiz kurusun” dedi.

SKM, YDK, Partizan, Suruç Aileleri İnisiyatifi, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, HDP Siirt Milletvekili Besime Konca ve Barış Anneleri Katliamın yaşandığı alana “Zılgıtlarınız, halaylarınız yarım kalmayacak”, “Acılarımız da, öfkemiz de ortak. Katilleri tanıyoruz” pankartı açarak,  “Şehîd namirin”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Direne direne kazanacağız” sloganları ile yürüdü.

“Ders alınsaydı bugün yaşanmazdı”

Katliamın yaşandığı Beybahçe Mahallesi’nde açıklama yapan HDP Antep İl Eşbaşkanı Erkan Şahin, Suruç ve Ankara şehidi ailelerinin yaptığı ziyaretin son derece önemli olduğunu belirterek, “Suruç ve Ankara şehidi aileleri bizim yaşadığımız acının aynısını yaşamıştır. İşte o tarihte başarısız dış politikalar yürüterek bu ülkeyi DAİŞ gibi çetelere teslim eden zihniyet o günlerden ders alsaydı bugün yaşanmazdı diyoruz” dedi.

Ankara katliamı belgelerinde ortaya çıkan Antep katliamı bilgilerine işaret eden Şahin, ailelere ve kadın heyetine ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

“Unutursak kalbimiz kurusun. Kalplerimiz adalet için atsın”

Suruç Aileleri İnisiyatifi üyesi Hacer Elçin, Pirsûs’ta(Suruç) hunharca, haince katledilen 33 düş yolcusunu hatırlatarak konuşmasına başladı. Katliamı asla unutmayacaklarının altını çizen Elçin, “Unutursak kalbimiz kurusun. Kalplerimiz adalet için atsın” dedi.

Cumartesi günü Antep’te bir Kürt düğününe IŞİD tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısına işaret eden Elçin, katliamı lanetledi. Elçin, yetkilere seslendi ve şu şekilde devam etti: “Ankara, Suruç, Sultanahmet, Antep katliamını aileleri olarak, bu AKP’nin desteklediği devletin sorumlu olduğu katliamların hesabını versinler. Biz bu dosya üzerindeki gizliliğin kaldırılmasını istiyoruz. 10 Ekim’de, Suruç’ta, Sultanahmet’te yaşanan katliamların dosyası üzerindeki gizlilik kararı kaldırılsın. Çünkü biz şehit aileleri, gazi olarak diyoruz ki, iki cihanda ellerimiz yakalarında olacak. Asla unutmayacak asla affetmeyeceğiz bu böyle bilinsin. 13 ay değil 113 ay geçse de biz bunu unutmayacağız ve hesap soracağız. Şehîd namirin.”

“Failler derhal yargılansın”

10 Ekim Dayanışma Derneği üyesi olan ve Ankara katliamında annesi Meryem Bulut’u kaybeden Adnan Bulut da yaptığı konuşmada, “Ben annesini yitiren Esma bebeğin sesi olacağım” dedi. Anne kokusunun dünyanın en güzel kokusu olduğunu ifade eden Bulut, katliamı lanetledi ve faillerinin derhal yargılanmasını istedi.

“Onların düşlerini, halaylarını, zılgıtlarını gerçekleştirelim”

YDK ve SKM adına Münevver İltemur’un yaptığı konuşmada, yaşanan katliamları tarif etmeye kelimelerin yetmediğini söyledi. Devlet ve IŞİD’in işbirliği içinde yaptığı katliamları hatırlatan İltemur, Antep katliamının hiçbir vicdana ve insanlığa sığmadığının altını çizdi.

Yaşanan katliamın IŞİD’le sınırlı olmadığını belirten İltemur, “Devletler var arkasında. Bugün Minbic zaferini hazmedemeyenler, bugün T.C. devleti Cerablus’u da işgal etti. Bir buçuk yıla yakındır bize çok büyük acılar yaşatmalarına rağmen, yüreklerimize canlarımıza yeni acılar yaşatmalarına rağmen biz bu acılara yenilmeyeceğiz, biz bu acılardan sağ çıkacağız. Zorundayız. Evet, dayanmalıyız ki, onların düşlerini onların halaylarını onların zılgıtlarını gerçekleştirelim, yarım bırakmayalım. Onlar bize aydınlık ve özgürlük günleri yasaklıyorlar. Ama işte biz halkız öldürmekle bitmeyiz bizi bulmak çözüm değil. Biz bir ölür bin geliriz. Acılarımızı yaralarımızı sararak sağaltacağız” dedi.

“Hiç yabancı değiliz”

Antep Demokratik Alevi Dernekleri Başkanı Ayten Şimşek, yıllarca katledildiklerini söyledi. Katliamların hala devam ettiğine işaret eden Şimşek, “Günlerdir kutsal ziyaretgahlarımız üzerinde hava saldırıları devam ediyor. Varlığımız tehdit ediliyor. Bu yanıyla müsayip Müslüman halkının acılarına tanığız. Hiç yabancı değiliz” dedi. Tüm Türkiye halklarına acılarda ortaklaşma ve birlikte olma çağrısı yaptı.

Yapılan açıklamanın ardından bombanın patladığı alana karanfiller bırakılarak, katliamda yaşamını yitiren 13 yaşındaki Orhan Yavuz’un ailesine taziye ziyaretinde bulunuldu. AKP’nin IŞİD ile ortak gerçekleştirdiği katliamı teşhir eden heyet, geçmiş olsun dileklerinde bulunarak evden ayrıldı.  Daha sonra tek tek diğer taziye evlerini ve çadırlarını da gezen kadınlar katliamı yaşayan ailelerle birlik olmaya ve acılarına ortak olmaya çalıştılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu