Güncel

Tacize karşı sokaklara

Karakolda tacize, tecavüze, işkenceye karşı bütün kadınları sokaklara çağıran Anarşist Kadınlar 28 Eylül Cumartesi günü saat 14.00’te Kadıköy Boğa Heykeli önünde toplanacaklarını duyurdular. Yapılan çağrı da, basın açıklamasına katılmak isteyen kadın örgütlerinin de imzalı dövizlerle veya flamalarla katılabileceklerini de belirtti. Eylem için yayınlanan çağrı metni şöyle:

“Taksim Gezi Direnişi’nden bu yana, devletin mücadele edenlere yönelik baskısı giderek artıyor. Devlet özgürlük için sokaklara dökülenleri gözaltılarla, tutuklamalarla korkutmaya çalışıyorken bizler katledilen kardeşlerimizin öfkesi yüreklerimizde, mücadeleye devam ediyoruz. Erkek iktidar gözaltıyla, tutuklamasıyla, baskısıyla yıldıramadığı biz kadınları ise, bedenlerimize dokunduğu kirli elleriyle, taciziyle, tecavüzüyle yıldırmak istiyor.

Bundan bir yıl önce Kağıthane Asayiş Büro Amirliği’nde 3 polisin tecavüzüne uğrayan, sonrasında yine aynı polislerden birinin tecavüzü sonrası hamile kalan, devletin tecavüzcünün bebeğini doğurmaya zorladığı Reyhan Topal… Taksim Direnişi sonrasında tutuklanarak Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne kapatılan ve cezaevinde gardiyanların tacizine uğrayan, çıplak arama dayatılan Elif Kaya… Haziran ayında gözaltına alındığı Ankara’da polisin tacizine maruz kalan Eylem Karadağ ve Ezgi Özen… Polisin katlettiği Ahmet Atakan için katıldığı direnişte gözaltına alınan ve Kadıköy İskele Karakolu’nda polisin cinsel tacizine maruz kalan kadın arkadaşlarımız…
Bizler bastırmaya çalıştıkları öfkemizle bir kez daha haykıracağız. Karakollarda yaşanan kadına yönelik tacizi, tecavüzü, işkenceyi hep birlikte haykıracağız. Tecavüzcü polisin şiddetine, erkek devletin baskısına yılmayacak, utanmayacak ve susmayacağız!
28 Eylül Cumartesi günü saat 14:00’te Kadıköy Boğa Heykeli önünde toplanarak, Kadıköy İskele Karakolu’na yürüyeceğiz, hep birlikte haykıracağız: “Karakolda Tacize, Tecavüze, İşkenceye Karşı Bütün Kadınlar Sokaklara!”

(Polisin tecavüzü sonrası hamile kalan ve devletin tüm vazgeçirme politikalarına rağmen geçtiğimiz günlerde kürtaj olan Reyhan Topal da basın açıklamasını okuyacak, kendi yaşadığı süreci anlatacaktır.)

Tarih: 28 Eylül Cumartesi
Saat: 14:00
Yer: Kadıköy Boğa Heykel önü

Dayanışmayla

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu