Güncel

“Karakolda tacize, tecavüze, işkenceye karşı kadınlar sokağa!”

H. Merkezi: Karakollarda yaşanan kadına yönelik tacizi, tecavüzü, işkenceyi hep birlikte haykıracağız” diyen Anarşist Kadınlar, 28 Eylül’de eylem çağrısı yaptı. Eyleme Yeni Demokrat Kadınlar da katılacak.

Devletin kadına yönelik bastırma ve yok sayma, cinsel şiddet politşikalrına karşı eylem çağrısı yapan Anarşist Kadınlar, yaptıkları açıklamada “Taksim Gezi Direnişi’nden bu yana, devletin mücadele edenlere yönelik baskısı giderek artıyor. Erkek iktidar gözaltıyla, tutuklamasıyla, baskısıyla yıldıramadığı biz kadınları ise, bedenlerimize dokunduğu kirli elleriyle, taciziyle, tecavüzüyle yıldırmak istiyor” dedi.

 

“28 Eylül’de eylemdeyiz!”

Bundan bir yıl önce Kağıthane Asayiş Büro Amirliği’nde 3 polisin tecavüzüne uğrayan, sonrasında yine aynı polislerden birinin tecavüzü sonrası hamile kalan, devletin tecavüzcünün bebeğini doğurmaya zorladığı Reyhan Topal… Taksim Direnişi sonrasında tutuklanarak Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne kapatılan ve cezaevinde gardiyanların tacizine uğrayan, çıplak arama dayatılan Elif Kaya… Haziran ayında gözaltına alındığı Ankara’da polisin tacizine maruz kalan Eylem Karadağ ve Ezgi Özen… Polisin katlettiği Ahmet Atakan için katıldığı direnişte gözaltına alınan ve Kadıköy İskele Karakolu’nda polisin cinsel tacizine maruz kalan kadın arkadaşlarımız…” diyerek son süreçte yaşanan taciz ve tecavüz vakalarını sıralayan Anarşist Kadınlar “Tecavüzcü polisin şiddetine, erkek devletin baskısına yılmayacak, utanmayacak ve susmayacağız” diyerek eylem çağrısında bulundu.

28 Eylül Cumartesi günü saat 14:00’te Kadıköy Boğa Heykeli önünde başlayacak eyleme Yeni Demokrat Kadınlar da destek verecek.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu